Strona do poszukiwania specjalistów IT

Rekruterzy IT powinni sprawdzać i testować różne platformy w zakresie poszukiwania kandydatów. Dzisiaj LinkedIn charakteryzuje się wysoką aktywnością, ale już jutro profil może zostać zablokowany. Kandydatów zaczyna brakować nawet na najbardziej skutecznych stronach. Dlatego poszukiwania specjalistów Data Science można też przeprowadzać przy pomocy Kaggle lub zorganizować intensywne kampanie dla QA.

Zwróciliśmy się do Marii Kucewol, pracującej na stanowisku Recruiter Team Lead korporacji ITExpert, z prośbą, aby udzieliła porad i informacji na temat użytkowania różnych kanałów poszukiwania specjalistów. Zespół ITExpert już ponad 6 lat udziela pomocy w zakresie rekrutacji firmom z całego świata. Atutem zespołu jest szeroki zakres języków programowania z którymi pracuje – od Java po Ruby, a także ciągłe testowanie nowych podejść w zakresie poszukiwania kandydatów.

Linkedin

LinkedIn – to zawodowa sieć społecznościowa i podstawowa strona umożliwiająca poszukiwanie specjalistów IT. Łącznie utworzonych jest tu około 300 000 profili ukraińskich ekspertów z branży IT. Strona daje możliwość prezentowania aktualnego doświadczenia zawodowego i stacków projektów.

Rekruterzy IT nieraz ograniczają się tylko do Linkedin. Ta platforma charakteryzuje się wysokim poziomem response rate (procent odpowiedzi) i skupia wielu kandydatów znających różne technologie.

 • W jaki sposób należy poszukiwać kandydatów przy pomocy LinkedIn:
 • Stosowanie boolean search i wewnętrznych filtrów strony,
 • Umieszczenie postów z informacjami o wakatach,
 • Stosowanie inmails (maili, dostępnych dla użytkowników LinkedIn Recruiter).

1

Niektóre z zaawansowanych filtrów w Linkedin Recruiter

Djinni

Djinni – to strona specjalizująca się w anonimowym poszukiwaniu pracy w branży IT. Liczba osób na tej stronie wynosi około 27 000 aktywnych specjalistów. Kandydaci z kolei przekazują swoje kontakty rekruterom wyłącznie w przypadku występowania u nich zainteresowania określonym wakatem.

W ubiegłym roku Djinni zajął najpopularniejsze miejsce spośród kanałów rekrutacyjnych. Publikacja wakatów i zatrudnienie juniorów są bezpłatne. Jednak w przypadku, gdy rekruter napisze do specjalisty w sposób samodzielny i oferta zostanie zaakceptowana, należy zapłacić platformie kwotę wynoszącą 30% miesięcznego wynagrodzenia kandydata. Warunki te nie są uwzględniane przez wszystkich pracodawców i w związku z tym wykorzystują oni Djinni w sposób maksymalny.

W jaki sposób należy prowadzić poszukiwania kandydatów przy pomocy Djinni:

 • publikacja wakatów,
 • znalezienie kandydatów przy pomocy wewnętrznych filtrów i sporządzenia osobistych komunikatów.

Github

GitHub – to jeszcze jeden portal wart uwagi. Umożliwia przechowywanie kodów i wspólne projektowanie w open source.

Rekruterzy zazwyczaj stosują daną stronę w przypadku braku kandydatów w LinkedIn i na innych zasobach. Poszukiwanie specjalistów na GitHub charakteryzuje się czasochłonnością i niestałymi pozytywnymi wynikami. Z innej zaś strony, na portalu mogą znajdować się fachowcy, którzy nie są zarejestrowani na innych zasobach.

W jaki sposób należy poszukiwać kandydatów przy pomocy GitHub:

 • stosowanie boolean search i wewnętrznych filtrów strony,
 • pobieranie kontaktów kandydatów za pomocą funkcji «.patch». Oto jak można to zrobić: 

DOU

Dou – jest to forum cieszące się popytem w zakresie ukraińskiego IT. Na tej stronie programiści piszą artykuły, pozostawiają opinie o pracodawcach i sprawdzają aktualne wynagrodzenia.

W celu promowania marki pracodawcy, korporacje stosują przeważnie Dou. Ta strona umożliwia udzielanie szczegółowych informacji na temat zespołu i bonusów, umieszczanie prośby adresowanej do pracowników o publikację uczciwych opinii, zaznaczanie okresu szkoleniowego lub informacji na temat webinarów przeznaczonych dla programistów. Strona umożliwia też publikowanie ogłoszeń wakatowych.

W jaki sposób należy realizować poszukiwania przy pomocy Dou:

 • publikacja ogłoszeń wakatowych,
 • umieszczenie banerów reklamowych z wakatami,
 • znalezienie profesjonalistów, którzy pracują w korporacjach posiadających podobny stack techniczny lub pozostawianie opinii na ich temat.

Sieci społecznościowe

W branży IT rzadko są stosowane sieci społecznościowe do celu przeprowadzania rozmów z kandydatami. Programiści zazwyczaj nie są gotowi do odbierania ofert w tych miejscach i w związku z tym posiadają negatywne nastawienie na temat rekruterów, którzy piszą do nich np. na Instagramie.

Jednak mają miejsce sytuacje, gdy sieci społecznościowe charakteryzują się udzielaniem najlepszej pomocy rekruterskiej. Na przykład w przypadku występowania zgłoszenia na stanowisko Team Lead’a, który umie motywować i inspirować zespół (a my mamy doświadczenie pracy z tego typu wakatami).  Rekruter wtedy może  przeprowadzać poszukiwania kanałów eksperckich na Youtube lub  prowadzących konferencje, którzy oznaczyli się na określonym evencie na Facebooku.

Na przykład Facebook umożliwia poszukiwanie kandydatów w sposób następujący:

 • stosowanie boolean search i wewnętrznych filtrów na stronie,
 • publikacja ogłoszeń wakatowych na stronie firmy,
 • poszukiwanie postów przy pomocy hashtagów (na przykład, #Java),
 • znalezienie speakerów lub gości na konferencjach poświęconych tematyce IT.

Klasyczne portale do poszukiwania pracy

Zazwyczaj rekruterzy IT unikają portali z ofertami pracy (Rabota.ua, Work.ua, grc.ua). Uważają, że prawie nie jest możliwe, by znaleźć tam odpowiednich specjalistów z branży IT. Jednak to nie do końca prawda.

Na przykład na stronie Rabota.ua znajduje się około 16 000 aktywnych kandydatów z branży IT. Rzecz jasna, że nie można tam znaleźć 15 CV Senior DevOps na Azure. Jednak taka strona umożliwia znalezienie następujących kandydatów:

 • Juniorów posiadających różne stacki,
 • Projektantów w zakresie PHP, WordPress, Joomla itp.,
 • Innych pracowników z branży IT: administratorów systemu, designerów itp.

W jaki sposób należy poszukiwać kandydatów na portalach z ofertami pracy:

 • stosowanie wewnętrznych filtrów strony i otrzymywanie kontaktów kandydatów (zazwyczaj jest to do 10 kontaktów dziennie),
 • publikowanie ogłoszeń wakatowych (liczba i format publikacji zależy od kwoty zapłaconej za zestaw opcji),
 • umieszczenie banerów reklamowych z ogłoszeniami wakatowymi na stronie,
 • zakup bazy kontaktów kandydatów przy pomocy pewnych filtrów.

O czym należy pamiętać

Obecnie korporacje nie ograniczają się do wymienionych kanałów poszukiwań. Uruchamiają dodatkowo programy bonusów sign-on sięgających $4 500 (bonusy za akceptację oferty) i reklamują markę pracodawcy w telewizji. Należy zawsze orientować się w zakresie celów rekrutacyjnych i wybierać dla nich wyłącznie odpowiednie kanały.

W przypadku braku pewności dotyczącej kanałów przeznaczonych do poszukiwania kandydatów należy zwrócić się z prośbą o otrzymanie konsultacji z agencją ITExpert. Wszyscy rekruterzy odznaczają się wysokim poziomem kompetencji i posiadaniem dokładnej wiedzy w zakresie poszukiwania kandydatów, nawet na specyficznych stronach niszowych.