Rekrutacja IT: jak zostać rekruterem IT (Część 1)

Zawód rekrutera IT dopiero teraz robi się popularny. Na razie uniwersytety nie kształcą w zakresie rekrutacyjnym oraz brakuje wielu dobrych kursów w tej dziedzinie. W związku z tym postanowiliśmy ustalić sposób rozwoju w obszarze rekrutacji i z pierwszej ręki dowiedzieć się na temat cech szczególnych pracy w korporacji rekrutacyjnej IT. W tym artykule postaramy się również odpowiedzieć na pytanie o to, ile zarabia rekruter IT.

Opinia ekspercka. ITExpert – to ukraińska firma rekrutacyjna, pomagająca w zatrudnieniu kadry dla branży IT i funkcjonująca na rynku już ponad 6 lat. Każdy rekruter IT zespołu powinien odbyć długie szkolenia wewnętrzne obejmujące informacje z zakresu podstaw technologii, struktury rynku IT, uzyskać konsultacje mentorskie. Zapytaliśmy trzech specjalistów ITExpert, dlaczego wybrali karierę w agencji zajmującej się rekrutacją IT, a także o to, z jakich powodów ta dziedzina jest dla nich atrakcyjna.

Dlaczego praca w branży rekrutacji IT jest tak atrakcyjna?

Jednym z najważniejszych pytań dla wszystkich, którzy interesują się takim tematem, jak rekrutacja w IT, jest to, ile zarabia rekruter IT. Nowicjuszy w tej branży przyciąga jej dynamiczność, możliwości rozwoju i dobrego wynagrodzenia. Na przykład, zgodnie z danymi Djinni za 2021 rok, w branży HR w IT zarobki wynosiły do $6 000.

rekruter it zarobki

Ile zarabia rekruter IT. Zarobki w branży HR za 2022 rok według danych Djinni

Przy czym popyt na rekruterów IT szybko wzrasta. Na przykład ilość wakatów w branży HR zwiększyła się o 3,5 raza w ciągu ostatnich 3 lat, według danych zakładu medialnego DOU.

Próg wejścia do tego zawodu nie charakteryzuje się wysokim poziomem: wystarczy zrozumieć strukturę zatrudnienia w branży IT i posługiwać się językiem angielskim na poziomie komunikatywnym. Przeważnie wielkie korporacje IT posiadają swoje kursy rekruterskie, a najbardziej utalentowane osoby otrzymują ofertę związaną z podjęciem pracy już w okresie trwania szkoleń.

Działalność w branży rekrutacji IT: dla kogo jest odpowiednia?

Kursy szkoleniowe sprzedają piękny obrazek pracy w branży IT bez potrzeby umiejętności kodowania, z występowaniem wynagrodzeń wynoszących tysiące dolarów na etapie startowym… Jednak równocześnie pomijają zagadnienia związane ze stresem i szybkim zmęczeniem. Rekrutacja pracowników IT nie jest taka łatwa jak może się wydawać. Nawet po 5-7 latach pracy w branży należy zawsze aktywnie się dokształcać oraz być gotowym do częstego odmawiania kandydatom. Co powinien wiedzieć rekruter IT i jakimi umiejętnościami się wykazywać, by prowadzić skuteczną rekrutację IT? Czy posiadanie określonych umiejętności przekłada się na to, jakie zarobki rekruter IT ma w nowoczesnych firmach?

Oto kilka cech, bez posiadania których nie warto rozpoczynać pracy w branży rekrutacji IT:

  1. Rekruter IT powinien mieć zamiłowanie do stałego komunikowania się i cechować się intelektem emocjonalnym. Przez 95% czasu rekruterzy prowadzą rozmowy z ludźmi, takimi jak: kandydaci, zespół programistów, HR manager. Należy być wówczas empatycznym i ze zrozumieniem ustosunkowywać się do każdej strony, to znaczy: zarówno wobec programisty, który zastanawia się, czy powinien zaakceptować propozycję, jak i wobec managera, który chce dokładnie zbadać “jeszcze kilka CV” i tak dalej…
  2. Wysoki poziom samomotywacji. Teraz kandydaci w coraz mniejszym stopniu odpowiadają na komunikaty rekruterów i coraz bardziej rezygnują z ofert. Takie warunki powodują psychiczne wyczerpanie, z kolei rekruter IT zawsze powinien być spokojny i zmotywowany w każdej sytuacji.
  3. Gotowość do stałego rozwoju. Branża IT szybko się rozwija, jedne technologie tracą swoją popularność, inne  – odwrotnie, ukazują się nowe narzędzie sourcingu, zakres wakatów szybko podlega aktualizacji… W takich warunkach należy ciągle się dokształcać!
  4. Chęć do pomocy ludziom. Bonusy za zamykanie wakatów umożliwiają kilkakrotne przekroczenie wielkości stawki rekrutera. Jednak nie powinno to powodować wystąpienia podejścia na skalę masową: rekrutacja IT – to współdziałanie i udzielanie pomocy ludziom. Kandydaci wracają do tych rekruterów, którzy naprawdę chcieli być pomocni.

Diana Savenko, IT Recruiter в ITExpert: “Bardzo ważne jest pomagać ludziom. Miałam doświadczenie zawodowe w różnych zakresach. Ale nawet po ukończeniu pracy w zakresie wolontariatu nie odczuwałam takiej odpowiedzi, jak od dziedziny rekrutacyjnej. Jestem pewna, że moja praca nie jest formalną. Proponuję najlepsze rozwiązania zawodowe, korzystne produkty. Nawet ten samy internet-banking ułatwia ludziom życie, a projekty na SHI umożliwiają podwyższenie poziomu wydajności zespołów… W przypadku odnalezienia talentów dla korzystnych produktów odczuwam pozytywne uczucie zaszczytu związanego z uczestnictwem w danym przedsięwzięciu.”

Gdzie rekruter IT może pracować?

Są trzy podstawowe typy firm IT, w których pracują rekruterzy: tworzące produkty własne, świadczące usługi outsourcingowe oraz agencje rekrutacyjne. Oprócz tego, rekruterzy mają możliwość wykonywania pracy w trybie “na własną rękę”, to znaczy w trybie freelancu. Podstawowa odmienność funkcji rekrutera polega na tym, na rzecz kogo realizowane jest pozyskiwanie programistów:

 • w firmach produktowych poszukujesz kandydatów dla swojej firmy, doskonale znasz wszystkie procesy i widzisz, jak specjalista, do którego wczoraj dopiero co napisałeś, dziś już zaczyna pracę;
 • w korporacjach outsourcingowych potrzebni są specjaliści odpowiedni do wskazówek zleceniodawcy, niektórzy rekruterzy współpracują od razu z kilkoma agencjami outsourcingowymi;
 • w agencjach rekrutacji IT należy udzielać pomocy w zakresie rekrutacji na rzecz innych firm, w tym wymienionych wyżej przemysłowych lub rekrutingowych. Rekruter IT może poszukiwać kandydatów do 5-7 firm jednocześnie;
 • w warunkach freelance`u rekruter udziela pomocy wielu korporacjom, samodzielnie reguluje obciążenia związane z ilością wakatów. Jednocześnie powinien ciągle poszukiwać nowych zleceniodawców oraz nawiązywać z nimi bezpośredni kontakt.

Funkcje rekrutera mogą się dosyć od siebie różnić. Na przykład w niewielkich korporacjach rekruter IT wykonuje też niektóre zadania z zakresu HR – związane z onboardingiem, przygotowaniem formalnym nowych członków zespołu. Natomiast w dużych przedsiębiorstwach wszystko jest na odwrót, aby znaleźć kandydatów należy powołać oddzielne stanowiska – sourcer/researcher.

Historie sukcesu rekruterów ITExpert

Anzhela Hrynevych

Angela Griniewicz, IT Recruiter w ITExpert: “Postanowiłam zmienić zawód, ponieważ nie widziałam możliwości awansu na poprzednim stanowisku. Miałam tam najwyższe przewidziane stanowisko. Zależało mi na znalezieniu pracy, która miałaby nie nie tylko piękną nazwę, ale przede wszystkim była miejscem, w którym będę mogła realizować swoje umiejętności.

Przy czym wielu moich przyjaciół pracuje w branży IT. Zawsze interesowałam się tą dziedziną: występuje tam wiele wyzwań, możliwości, ta branża umożliwia odczuwanie sprawowania opieki ze strony pracodawcy nad zespołem pracowników IT. Aby zrozumieć sposób awansu zawodowego słuchałam kursu szkoleniowego od Happy Monday, związanego z wyborem odpowiedniego stanowiska i kierunku pracy dla konkretnej osoby. Lekcje te przedstawiają teksty na temat procesu zatrudnienia we współczesnych korporacjach i udzielają porad związanych z budowaniem kariery. W pewnym momencie stwierdziłam, że bardzo mi się podoba kształcenie w zakresie rekrutacyjnym, z uwzględnieniem potrzeb i wymogów pracodawcy. Spodobał mi się pomysł związany z przeprowadzaniem rozmów kwalifikacyjnych, kontaktowaniem się z kandydatami, z analizowaniem CV.

Postanowiłam więc spróbować swoich sił w dziedzinie rekrutacji IT. Jest to praca, gdzie można w sposób nieograniczony rozwijać swoje umiejętności w zakresie komunikowania się z ludźmi i organizowania procesów zawodowych. Zawsze występują możliwości awansu zawodowego – od managementu w zakresie rekrutacji do HR, PM, L&D-managera… Już niedługo po rozpoczęciu poszukiwań otrzymałam ofertę związaną z zatrudnieniem w firmie ITExpert.”

Diana Savenko

Diana Savenko, IT Recruiter w ITExpert: “Z branżą rekrutacji zapoznała mnie koleżanka, która pracowała w korporacji specjalizującej się w produkcji. Od razu spodobała mi się zasada, polegająca na tym, że podstawową funkcją rekrutera jest sprawowanie opieki nad kandydatami. Wiedziałam, że będzie trudno, trzeba opanować wiele informacji, ale postanowiłam spróbować.

Rozpoczęłam odbywanie kursu szkoleniowego on-line dotyczącego rekrutacji. W czasie nauki miałam rozmowy kwalifikacyjne w różnych firmach produkcyjnych i outsourcingowych. Jednak nie mogłam się zatrudnić, ponieważ pracodawcy wymagali posiadania przynajmniej minimalnego doświadczenia zawodowego.

Później rozpoczęłam swoją pracę na stanowisku technicznego rekrutera w firmie rekrutacyjnej IT. W ciągu roku moja praca była związana z funkcjonowaniem dziesięciu różnych kierunków i z setką wakatów. Teraz cieszę się swoim doświadczeniem i wykonywanymi kejsami, gdyż nie każdy rekruter może zdobyć tak bogate doświadczenie.”

Maryna Olenychenko

Maryna Oleniczenko, pracująca na stanowisku Recruitment Team Lead w ITExpert: “Wcześniej pracowałam na stanowisku pomocniczym w rekrutacyjnej agencji IT. Podobało mi się kontaktowanie się z ludźmi oraz dynamiczność zawodowa. Sami rekruterzy wydawali się przepełnieni pozytywnymi emocjami, zachwycali się samym procesem swoich działań.

Równocześnie otrzymałam minimalne zadania rekrutacyjne, to znaczy: przesyłanie CV, przekazywanie feedback`u, koordynowanie niektórych procesów, co z kolei mi się bardzo spodobało.

Odbyłam kursy związane z rekrutacją IT, na których miałam okazję jeszcze większego uczestnictwa praktycznego. Następnie podjęłam właściwą pracę na stanowisku rekrutera w ITExpert.”

Jak rozpocząć karierę: porady dla początkujących

Obecnie ten rynek charakteryzuje się występowaniem wielu ofert związanych ze szkoleniami dotyczącymi rekrutacji. Niektóre firmy prowadzą kursy wewnętrzne w zakresie podstaw IT. Należy bardzo się postarać, aby osiągnąć dobre wyniki prowadząc rekrutację IT. W związku z tym oto kilka eksperckich porad, które udzielą mogą okazać się przydatne w osiągnięciu zamierzonego celu:

 • Wiele się uczyć i być bardzo starannym:
  W początkowym okresie zawodowym należy wiele się uczyć i starać się o to, aby od razu zastosować określone podejścia w zakresie praktycznym. Przy czym zakres ten szybko się zmienia: narzędzia, które były aktualne wczoraj, dzisiaj już nie działają. W związku z tym nauka będzie trwała zawsze.
 • Znalezienie mentora:
  Idealna opcja – to rozpoczęcie kariery tam, gdzie już są inni rekruterzy, którzy mogą udzielić porady. W innym przypadku należy znaleźć mentora, to znaczy specjalistę posiadającego większe doświadczenie zawodowe, który może udzielić konsultacji i wesprzeć swoim doświadczeniem w zakresie różnych zagadnień.
 • Należy przedstawiać rozwiązania, a nie problemy:
  Już w ciągu kilku tygodni trzeba ustalić ewentualne rozwiązania zagadnień. Na przykład, kandydat nie jest w stanie przeprowadzić rozmowy kwalifikacyjnej w czasie godzin roboczych funkcjonowania firmy, w związku z tym należy zwrócić się z prośbą do managera, aby został w pracy dłużej lub przeprowadził spotkanie w dniu wolnym. Początkowo podawane przez Ciebie pomysły raczej nie będą akceptowane, ale im więcej czasu minie i im więcej doświadczenia zdobędziesz, tym łatwiej będziesz mógł rozwiązywać nawet najbardziej skomplikowane zadania.

Maryna Oleniczenko, pracująca na stanowisku Recruitment Team Lead w ITExpert: “Na pierwszych etapach swojej drogi zawodowej traciłam wiele czasu na szkolenia: najpierw należało odbywać techniczne kursy lekcyjne, następnie ogrniać wymagania na stanowisku i pamiętać o 20 kandydatach na różnych etapach… Wiele czasu przeznaczałam też na przesyłanie ofert: miałam zamiar opracowywać maksymalnie relewantne wakaty i nie powodować negatywnych emocji u kandydatów. Przygotujcie się na sporo pracy i nauki co najmniej w pierwszych sześciu miesiącach od rozpoczęcia pracy. Miejsca na nudę zdecydowanie nie będzie!”

Zastanawiasz się, w jakiej korporacji chcesz pracować jako rekruter? Niedługo poprowadzimy dalej nasz dialog na temat realizacji kariery na stanowisku rekrutera. Specjaliści ds. ITExpert udzielą bardziej szczegółowych informacji na temat budowania kariery w agencji rekrutującej fachowców IT i tego, jak szybko awansować od prostego sourcera na stanowisko Recruitment Team Lead.