Zgrywalizowane mechaniki: nowe spojrzenie na pracę rekrutera

Kochani, mamy wspaniałe wieści! Przygotowaliśmy aktualizację, która na pewno nie pozostawi nikogo obojętnym. To system grywalizacji rekrutacji!

CleverStaff opracował koncepcję grywalizacji w zeszłym roku, a w aktualnym wdrożył już część programową i wizualną projektu. Od teraz system do rekrutacji działa z elementami grywalizacji.

Dlaczego zdecydowaliśmy się na wdrożenie grywalizacji?

Faktem jest, że poszukiwanie i selekcja personelu obejmuje wiele rutynowych prac, które rekruter wykonuje częściowo za pomocą oprogramowania. Mimo to, ilość wykonywanej pracy dzięki automatyzacji nie tylko się nie zmniejsza, ale często nawet zwiększa, gdyż przepływ danych i objętość baz danych stale się rozwija.

Jednocześnie grywalizacja CleverStaff celebruje i w interesujący sposób wizualizuje codzienne sukcesy oraz osiągnięcia rekruterów, które zazwyczaj są niewidoczne i trudne do zliczenia. Od teraz nasi rekruterzy otrzymują nagrody i wyróżnienia za niemal wszystkie procesy – od ogłoszenia wakatu po przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych, a także w sposób „uroczysty” świętują wszystkie „jubileuszowe” osiągnięcia w pracy.

Jak teraz wygląda menu?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest nowa zakładka w menu o nazwie „Osiągnięcia”. Za każde osiągnięcie rekruter otrzymuje walutę – drogocenne kamienie, gromadzi doświadczenie, przechodzi z poziomu na poziom, otrzymuje masę emocji – wszystko to wygląda interesująco i zachęca do działania!

Ci, którzy kochają rywalizację, mają okazję konkurować z kolegami o nagrody. Zgromadziwszy doświadczenie, bez przesady można poczuć się… boginią lub bogiem łowów ☺. Wszak od teraz rekruter ma bezpośredni kontakt ze starożytną boginią Artemidą, współczesną patronką rekrutacji☺.

 Zdaniem CEO CleverStaff, Wołodymyra Barchata, ten format grywalizacji ma na celu zmianę nastawienia do pracy na lepsze, uczynienie jej bardziej ekscytującą. „Od 8 lat rozwijamy funkcjonalność systemu, dostarczając rekruterom coraz więcej narzędzi do pracy. Robi to cała branża oprogramowania rekrutacyjnego i to jest świetne. Problem polega jednak na tym, że wydajność z czasem spada. Po wdrożeniu najbardziej pożądanych funkcji uproszczenie rekrutacji o co najmniej 10% jest bardzo trudnym zadaniem, najprawdopodobniej zajmie lata ciężkiej pracy intelektualnej. Dlatego zdecydowaliśmy się na tak rzadki, trudny i obiecujący krok w przypadku oprogramowania korporacyjnego – zająć się emocjonalną częścią pracy”. – mówi Wołodymyr.

Pozwolimy sobie też na odrobinę nieskromności – CleverStaff jako pierwszy w Ukrainie i na świecie oferuje rekruterom zgrywalizowane oprogramowanie – z digitalizacją wszystkich osiągnięć i emocjonalnym skupieniem się na pracy.

Z tym, w jaki sposób działa system grywalizacji w CleverStaff, można zapoznać się przewodniku.