Lviv HR Solutions: kiedy automatyzacja staje się częścią wyniku

O naszym kliencie

Poznaj Lviv HR Solutions. Jest to duży zespół ekspertów, specjalizujących się w świadczeniu takich usług, jak:

„Pomagamy właścicielom firm i managerom w pracy z personelem na wszystkich etapach: od wyszukiwania i budowania procesów po wdrażanie i szkolenie pracowników” – mówi Walerija Samoilova, CEO i współwłaściciel Lviv HR Solutions. “Jesteśmy przekonani, że to właśnie taki kompleks przyczynia się do poprawy efektywności biznesu i owocnie wpływa na nasz front gospodarczy – od miasta po skalę kraju. Mamy bardzo fajny zespół, z którym wszystko jest możliwe.” – dodaje.

Ostatnie osiągnięcia zespołu to:

Pierwsza ukraińskojęzyczna książka o HR „Siła HR. Jak osiągać cele biznesowe” (autorzy: Oksana Shakhova, Walerija Samoilova oraz trenerzy programu szkoleniowego HR New Generation);

Ponad 500 absolwentów kursów, którzy z powodzeniem pracują w wiodących firmach lub mają własną działalność gospodarczą;

Ponad 80 000 kamizelek kuloodpornych wyprodukowanych w Ukrainie od początku wojny za darowizny, przekazanych Siłom Zbrojnym za pośrednictwem Lwowskiego Klastra Obronnego* (współzałożyciele: Oksana Shakhova i Walerija Samoilova).

Rekrutacja w formacie „Znajdź kogoś, kto… jeszcze się nie urodził”

Teraz Lviv HR Solutions zatrudnia na stałe ponad 10 specjalistów, jeszcze około 50 osób jest zatrudnionych do pracy nad różnego rodzaju projektami.

Rekruterzy Lviv HR Solutions mają średnio około 20 różnych wakatów w swojej pracy, w tym dla relokowanych przedsiębiorstw. Klienci trafiają do agencji głównie z rekomendacji, co jest bardzo inspirujące dla zespołu.

Walerija Samoilova, CEO i współwłaściciel Lviv HR Solutions

„Dla nas każdy klient jest partnerem. Skupiamy się na budowaniu długotrwałych i wartościowych relacji z naszymi partnerami.”

Najczęściej klienci proszą o znalezienie godnego managera sprzedaży B2B, głównego księgowego, dyrektora finansowego, „kompleksowego” specjalisty technicznego itp. Agencja zamyka również wiele stanowisk kadry kierowniczej wyższego i średniego szczebla, HR, rekruterów i asystentów osobistych.

Lviv HR Solutions nie boi się wyzwań – na przykład skutecznego zamknięcia wakatu dla wyjątkowego specjalisty w wyjątkowej organizacji. Zespół żartuje, że jeśli kierownik ds. rekrutacji nie znalazł odpowiedniej osoby na rynku, to po prostu się jeszcze nie urodziła ☺.

Bardzo często Lviv HR Solutions pomaga w adaptacji i onboardingu w okresie próbnym, dostosowuje lub buduje procesy HR, rekrutacyjne i biznesowe od podstaw, prowadzi strategiczne sesje i szkolenia.

„Naszą siłą jest gotowość do współpracy z różnymi firmami. Możemy przekładać wiedzę z jednego obszaru do drugiego – tak często powstaje efekt wow.” – opowiada Oksana Shakhova, założycielka i współwłaścicielka Lviv HR Solutions.

Jedną z przewag konkurencyjnych zespołu jest to, że ma psychologów biznesu, a nawet są dostępne szkolenia dla rekruterów. Znajomość psychologii biznesu jest zawsze istotna dla rekrutera i specjalisty HR, ponieważ pomaga lepiej zrozumieć klienta i portret najbardziej pożądanego dla niego kandydata.

Oksana Shakhova, założycielka i współwłaścicielka Lviv HR Solutions

„Jako psychologowie wiemy, jak słuchać i wybrać indywidualne rozwiązanie dla każdego. Dzięki empatii często przekraczamy oczekiwania.”

Poznaj CleverStaff

Wcześniej zespół pracował w Excelu, później korzystał z dość dobrze znanego oprogramowania dla HR. Jednak nie dawało to satysfakcji zespołowi w kwestiach rekrutacji, w szczególności – jeśli mowa o formatach raportowania i innych codziennych funkcjonalnościach.

W tym samym czasie Lviv HR Solutions zaczął się szybko rozwijać i stawiał czoła faktowi, że pojawiało się więcej klientów i wakatów, a także konsultantów i rekruterów. Gdy okazało się, że kierownik ds. rekrutacji może poświęcić cały dzień na ręczne raportowanie klientowi – było to niewygodne, wyraźnie „nie w porządku” i było to sygnał do zmian. Dlatego postanowiono poszukać alternatywy i od początku 2022 roku Lviv HR Solutions przeszło na CleverStaff. Bardzo szybko „przenieśli się” i faktycznie stali się oficjalnymi przedstawicielami w Zachodniej Ukrainie.

Przez prawie rok współpracy CleverStaff pomógł rozwiązać i poprawić kilka punktów.

Łatwy dostęp do informacji w każdej chwili

W sytuacji, gdy z jakiegoś powodu klient dzwoni do managerów Lviv HR Solutions, zawsze można szybko, bez oczekiwania na dodatkowe wyjaśnienia ze strony podwładnych, mieć dostęp do programu (robiąc to w dowolnym momencie) i zobaczyć wszystkie ważne informacje dotyczące wakatu: terminy zamknięcia, komentarze, punkty problemowe – absolutnie jest dostępna cała historia. Ta wartość była szczególnie odczuwalna podczas black-outów w Ukrainie, kiedy nie można było zadzwonić do współpracowników, a trzeba było pilnie porozmawiać z klientem.

Powierzenie zleceniodawcy roli  managera ds. zatrudniania

80% klientów Lviv HR Solutions wykonuje także funkcje managerów ds. rekrutacji. Umożliwia to zachowanie przejrzystych relacji z klientami. „Dla nas każdy klient jest partnerem. Ważne jest dla nas budowanie długotrwałych i wartościowych relacji z naszymi partnerami.” – powiela swoją opinię V. Samoilova.

Managerowie ds. rekrutacji mają dostęp do swojego lejka kandydatów na konkretne stanowisko, widzą, ile CV przeglądał rekruter, a więc mogą być spokojni, gdyż wiedzą, jak przebiega realizacja ich zlecenia. W ten sposób zapewnia się atmosferę zaufania.

Argumenty dla szukających „jednorożca”

CleverStaff wzmocnił i ułatwił komunikację z klientem, zwłaszcza jeśli klient nie jest rekruterem, a właścicielem firmy. „Wyobraźcie sobie sytuację: on do nas przychodzi, my grzecznie wypełniliśmy wniosek, zawarliśmy umowę. Czyli jutro będą już kandydaci? Nie, nie jutro. W końcu wybieramy kandydata według indywidualnych wymagań, za pomocą własnej ogromnej bazy danych, studiujemy wiele życiorysów – to wszystko zajmuje trochę czasu, a zwłaszcza poszukiwanie deficytowych specjalistów.” – dzieli się swoim doświadczeniem V. Samoilova.

Występują wolne miejsca pracy, do zamknięcia których wymaganych może być nawet 6 miesięcy. Podczas poszukiwania odpowiedniego specjalisty są przeprowadzane rozmowy z setkami kandydatów, a na wyjściu takich procesów mamy jedynie 1-2 odpowiednie CV. W takich przypadkach jest to szczególnie ważne, gdy swoją pracę można argumentować liczbami, a nie tym, że: „taka jest sytuacja na rynku”. Prawidłowe wyjaśnienie tego procesu i rozwianie bezpodstawnych złudzeń jest możliwe właśnie poprzez stosowanie oprogramowania do rekrutacji.

Kiedy automatyzacja jest częścią kaizen

Z punktu widzenia Lviv HR Solutions można spokojnie spojrzeć na automatyzację jako na nowoczesny składnik kaizen (japońskiej filozofii ciągłego doskonalenia wszystkich procesów pracy) w rekrutacji. W końcu, to przede wszystkim doskonalenie i optymalizacja pracy, orientacja na klienta, dyscyplina, poprawa wydajności itp.

Taka praca znacznie oszczędza czas i przyspiesza efekty. Wśród opcjonalnego oprogramowania „na dodatek”, zespół znalazł wtyczkę do Chrome, integrację z LinkedIn, możliwość przechowywania całego szeregu danych „na półkach” i wiele więcej.

„Podoba nam się, że firma CleverStaff jako jedna z pierwszych opuściła rynek rosyjski. Praca z produktem ukraińskim jest dla nas bardzo cenna.” – mówi V. Samoilova. Najlepszym dowodem na to jest wdrożenie informacji na temat CleverStaff w rozdziale dotyczącym ATS programu szkoleniowego Lviv HR Solutions.

 Jeśli chodzi o plany zespołu na przyszłość, to jest to przede wszystkim pomoc firmom w rozwoju poprzez znalezienie dla nich talentów, gotowych pracować na dobro własnych miast i całego kraju. We Lviv HR Solutions wierzymy i mówimy: „Nie gramy w siatkówkę z klientami, zdejmujemy siatkę i gramy jak jeden zespół.”. To szczera pozycja, która inspiruje i daje naprawdę fajny efekt.

*Obecnie Lwowski Klaster Obrony prowadzi zbiórkę darowizn na zestawy ewakuacyjne dla dzieci, w skład których wchodzą (notabene pierwsze na świecie) dziecięce kaski. Przekazać darowiznę możesz tutaj.