Jak szybko uspokoić się w pracy: 7 technik dla rekruterów

Co robić, gdy to właśnie mamy temperaturę wrzenia i z pewnością to wszystko „wybuchnie” na chwilę obecną? Dzielimy się skutecznymi wskazówkami psychologa Dariia Selivanova, które przywrócą Państwu równowagę w emocjach w najtrudniejszym momencie. 

A więc…

Oddychanie po kwadracie

Jeśli Pana / Pani nagle ogarnęły silne emocje, proszę znaleźć przed sobą dowolny kwadrat: ekran monitora lub okno – tego wystarczy. Niech skupi na nim Pana / Pani wzrok i Pan / Pani zacznie oddychać w następujący sposób: patrzy na górę, robi wdech, schodzi w dół po jednej stronie – wstrzymuje oddech, patrzy na góre kwadratu – robi wydech, schodzi w górę po drugiej stronie – znów wstrzymuje oddech. Niech Pan / Pani oddycha w ten sposób „po kwadracie” około 10-15 razy.

Gumka recepturka

Niech wśród swoich rzeczy do pracy Pan / Pani trzyma gumkę recepturkę do pieniądze. Jeżeli Pan / Pani czuje napad niepokój lub lęku, może Pan / Pani założyć gumkę na swoją rękę i lekko stuknąć się w ręce. Dzięki temu uda się nieco przełączyć uwagę i Pan / Pani emocje trochę się uspokoją.

Planowanie na „załamanie nerwowe”

Jeśli nieprzyjemne emocje czuje się Pan/Pani w środku dnia, należy zaplanować czas, w którym będzie Pan/Pani mógł/mogła zająć się tym, co Pana/Panią dręczy. Na przykład: „Będę się martwić od 16 do 16.30”. Innymi słowy, nie trzeba starać się po prostu „zagłuszyć” nieprzyjemnego stanu, ale wyznaczyć na niego specjalny czas.

Piłka

Jeśli Pan / Pani czuje, że wpada w złość lub agresję, może Pan / Pani pójść cicho do WC lub zamknąć się w sali konferencyjnej. Jeśli Pan / Pani pracuje w domu, jest to jeszcze łatwiejsze – trzeba znaleźć prywatne miejsce w swoim mieszkaniu. Następnie należy wyobrazić sobie, że Pan / Pani trzyma nad głową bardzo ciężką piłkę. Aby ją utrzymać, Pan / Pani musi mocno napiąć wszystkie mięśnie. Niech Pan / Pani wyobrazi sobie, że jednocześnie ściska ją z całej siły. Należy trzymać tę wyimaginowaną piłkę przez 10-15 sekund. A następnie Panu / Pani trzeba rzucić ją jak najdalej z całej siły. Powtarzanie 4-5 razy. Panu / Pani trzeba rzucić ją z wydechem, można z dźwiękiem. 

Motyl

Kolejna technika radzenia sobie z intensywnym lękiem lub niepokojem. Trzeba spleść ze sobą dłonie jak na zdjęciu, złożyć je na klatce piersiowej i zacząć poklepywać się na przemian prawą i lewą ręką. Ćwiczenie należy wykonywać przez 3 – 5 minut. 

Sprzątanie

Kolejna technika, która pomaga w przypadku nagłego zdenerwowania, pretensji czy złości. Kiedy jesteśmy w takim stanie, chcemy coś zniszczyć, pozbyć się czegoś. Niech to będą śmieci, nieuporządkowane dokumenty, zdublowane zdjęcia w telefonie. Możemy zacząć sprzątać gdzie tylko się da, wyrzucając wszystko, co nie ma sensu i zniszczając to, co nie jest nam potrzebne. 

Kropka

Jeśli jakaś zaistniała sytuacja wpłynęła na Pana / Pani emocjonalnie, to Panu / Pani wydaje się, że ma ona ogromne znaczenie. A co się stanie, jeśli wyobrazisz sobie, że minął rok? Albo pięć lat. Niech Pan / Pani postawi kropkę na niej. To jest właśnie obecna sytuacja. Spróbujcie sobie wyobrazić, co będzie ona oznaczać, gdy minie dużo czasu. Zróbcie odcinek na linii za rok. Za pięć lat. Spróbuciej wyobrazić sobie, patrząc na całą linię, czy po jakimś czasie będziesz w ogóle pamiętać tę przygodę? Jak Pan / Pani będzie opowiadać o niej znajomym w kolejnych latach?