Gdzie znaleźć motywację do pracy? Porady od Darii Seliwanowej

7 prostych, ale skutecznych porad

Nastawić się na wykonywanie pracy nie zawsze jest łatwe. To zdarza się każdemu. Siedzisz sobie wpatrując się w pusty ekran, bojąc się nawet myśli o pracy, a co kilka minut na Twoją skrzynkę pocztową przychodzą nowe powiadomienia, i lista rzeczy do zrobienia staje się coraz dłuższa…

Nadszedł czas ratować sytuację. A mianowicie – spróbować postępować zgodnie z poradami Darii Seliwanowej, Kierownika Centrum Psychologicznego “Bez paniki”.

Porada 1 – Odpocząć

Porada jest banalna, lecz skuteczna. Często motywacja do pracy spada z powodu zmęczenia oraz wyczerpania zasobów emocjonalnych i fizycznych. Dlatego, jeśli praca jest kochana, ale motywacja zniknęła, należy zadać sobie pytania: Jak i kiedy będę mógł odpocząć? Jaki odpoczynek przynosi mi regenerację i siłę?

Porada 2 – Rzetelniej organizować swoją przestrzeń roboczą i czas pracy

Odpowiedz sobie na pytania: Czy jest mi komfortowo fizycznie zaraz pracować? Jeśli będę tak dalej pracować przez kolejne 5-10 lat, to czy będzie mi to pasować? Co mogę obecnie zrobić, żeby było wygodniej? Jak rozdzielić godziny pracy i zorganizować/znaleźć miejsce do pracy?

Porada 3 – Poszukać konfliktów, które mogą wpływać na chęć do pracy

Zadaj sobie pytanie: Czy są osoby, z powodu trudności w relacjach z którymi nie chce mi się “przychodzić” do pracy? Pamiętaj, że konflikty mogą być zarówno jawne, tak i ukryte. Na przykład możesz bać się wyrazić swoje niezadowolenie, znosić niedogodności w komunikacji itp.

Porada 4 – Poprosić o zmianę zakresu obowiązków, stanowiska lub wynagrodzenia

Często traci się motywację z powodu tego, że już chcesz jakiegoś rozwoju, nowych zadań. Zastanów się nad następującymi pytaniami: Czy chcę czegoś nowego? Czy nie zasiedziałem się w jednym miejscu?

Porada 5 – Pokonać syndrom oszusta i …

przestać ciągle martwić się o błędy. Jest to coś, co może wyczerpywać i zabić jakąkolwiek, nawet najsilniejszą motywację. Zadaj sobie następujące pytania: Czy boję się popełniać błędy? Czy jako profesjonalista znam swoje mocne i słabe strony? Czy zauważam swoje sukcesy?

Porada 6 – Przypomnieć sobie, dlaczego pracujesz

Być może zapomniałeś, że praca to nie tylko pieniądze zarobione w zamian za poświęcony czas. To może być też źródłem innych przyjemnych uczuć: realizacji zawodowej, współudziału w rozwoju jakiejś globalnej sprawy, samodzielności, pewności siebie, statusu. Odpowiedz sobie na pytania: Co daje Ci praca? Jakie uczucia?

Porada 7 – Zwrócić się do psychologa,

jeżeli samodzielnie nie dajesz sobie rady z powyższymi pytaniami 🙂

P.S. Dziękujemy Darii za te porady!