Jak zbudować talent pool?
Jednym z kluczowych kierunków pracy rekrutera i działu HR jest talent pooling – tworzenie bazy danych wykwalifikowanych kandydatów, którzy mogą być cennym zasobem w przyszłych procesach rekrutacyjnych. Przemyślana strategia pozwala na aktywne angażowanie najlepszych kandydatów i zachęcanie ich do aplikowania na oferowane stanowiska.
Praca z bazą talentów to jednak znacznie więcej niż samo gromadzenie danych kandydatów. Powinna ona obejmować regularną aktualizację i ocenę wiedzy i umiejętności talentów, kluczowych dla Twojej organizacji.
Dziś porozmawiamy o tym, czym jest baza talentów, jak ją tworzyć i doskonalić.
Czym jest talent pool?
Talent pool to nic innego, jak baza danych wykwalifikowanych kandydatów z umiejętnościami odpowiadającymi potrzebom Twojej firmy. Możesz rozwijać z nimi relację, umożliwiać przejście z listy kandydatów do bazy talentów, a następnie do grona pracowników.
Tradycyjnie bazy talentów były zarządzane za pomocą arkuszy kalkulacyjnych, np. w programie Excel, ale zautomatyzowane systemy rekrutacyjne znacznie usprawniły ten proces.
Jakich kandydatów warto uwzględnić w bazie talentów?
W talent pool talentów można wyróżnić trzy główne grupy kandydatów:
- poprzedni kandydaci, którzy nie przeszli procesu rekrutacji, ale posiadają cenne umiejętności i doświadczenie;
- talenty, które wykazały zainteresowanie Twoją firmą i Twoim zdaniem, dobrze by się w niej odnalazły;
- byli pracownicy, którzy mogliby ponownie zostać przyjęci do pracy;
- obecni pracownicy z potencjałem awansu.
Pamiętaj, że baza talentów obejmuje zarówno kandydatów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Tworząc bazę talentów, zawsze uwzględniaj pracowników już zatrudnionych w Twojej organizacji.
Jaką rolę pełnią bazy talentów w procesie rekrutacji?
Stworzenie bazy talentów optymalizuje i podnosi efektywność całego procesu zatrudniania. Kluczowymi atutami tego rozwiązania są:
- poprawa różnorodności i jakości zatrudnienia;
- skrócenie czasu zatrudnienia;
- zamiana pasywnych kandydatów w aktywnych.
Rozbudowana baza talentów daje więcej możliwości znalezienia kandydatów na określone stanowisko, zwłaszcza wymagające specyficznej wiedzy lub umiejętności. Nie chodzi jednak tylko o ilość, ale o jakość – efektem jest trafniejszy proces rekrutacji i mniej nietrafionych decyzji.
Zamiast rozpoczynać poszukiwania od zera, gdy pojawia się wakat, możesz skorzystać z bazy wykwalifikowanych kandydatów. To pozwala zaoszczędzić czas i wysiłek w procesie rekrutacji.
Talent pooling – jak skutecznie tworzyć bazę talentów?
Talent pooling to proces identyfikowania, pozyskiwania i angażowania utalentowanych kandydatów, którzy mogą w przyszłości zasilić szeregi Twojej firmy. Właściwie prowadzony talent pooling pozwala budować bazę kandydatów gotową do działania, a dodatkowo skraca czas i koszty rekrutacji.
Jak zatem skutecznie zorganizować talent pooling? Poniżej przedstawiamy kluczowe kroki:
Ustal kryteria
Pierwszym krokiem jest określenie, kogo chcesz dodać do swojej bazy talentów. Chociaż kuszące jest zgromadzenie jak największej liczby kandydatów, lepiej skupić się na tych, którzy rzeczywiście pasują do Twojej organizacji. Zastanów się nad przyszłymi potrzebami firmy:
- Jakie stanowiska będą do obsadzenia?
- Które działy się rozwijają i wkrótce mogą potrzebować wsparcia?
- W jakich obszarach firma jest silna, a w których wyniki nie spełniają oczekiwań?
Segmentuj
Segmentacja talent pool talentów na podstawie doświadczenia, umiejętności, celów zawodowych i innych czynników indywidualnych to kluczowy element zarządzania talentami. Ułatwia ona proces rekrutacji i pozwala szybko znaleźć kandydatów spełniających konkretne kryteria.
Przykładowo, jeśli potrzebujesz zatrudnić inżyniera programistę ze znajomością C++, segmentacja umożliwia wyszukanie kandydatów, którzy uzyskali wysokie wyniki w testach z kodowania C++. Z kolei przy rekrutacji na stanowiska kierownicze, segmentacja według celów zawodowych pomoże Ci łatwo zidentyfikować osoby o predyspozycjach do przywództwa.
Szkol i angażuj
Wielu kandydatów postrzega talent pool jedynie jako “listę oczekujących”. Takie wrażenie powstaje, gdy firmy dodają kandydatów do bazy, ale nie podejmują żadnych działań, aby ich szkolić lub angażować.
Brak zaangażowania ze strony firmy sprawia, że kandydaci czują się niedocenieni. Indywidualne podejście do osób w bazie talentów i utrzymywanie z nimi kontaktu pokazuje, że firma dostrzega w nich nie tylko fachowców, ale i indywidualności oraz dba o ich rozwój.
Aktualizuj
Dbaj o aktualność bazy talentów i stale doskonal procesy poszukiwania i dodawania kandydatów, nie zapominaj także o analizie skuteczności swoich działań. Talent pool, który zawiera nieaktualne dane jest bezużyteczny.
Regularnie sprawdzaj profile najlepszych kandydatów, aby upewnić się, że ich cele zawodowe nie uległy zmianie. Aktualizuj kryteria bazy talentów zgodnie z bieżącymi potrzebami firmy i usuwaj kandydatów, którzy już ich nie spełniają.
Pamiętaj, że skuteczny talent pooling to inwestycja w przyszłość Twojej firmy. Pozwala on budować silny zespół, gotowy sprostać wyzwaniom dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.
5 praktycznych wskazówek do budowania talent pool
Zrezygnuj z niepotrzebnych wymagań dotyczących pracy
Warto zrezygnować z niepotrzebnych wymagań dotyczących pracy. Celem tworzenia bazy talentów jest uzyskanie bazy danych zawierającej informacje o utalentowanych ludziach, którzy mogą sprawdzić się w Twojej firmie. Talent trudno jednak ocenić za pomocą subiektywnych wskaźników, takich jak CV. Z drugiej strony, długotrwały proces zatrudnienia (lub brak jasności co do jego czasu trwania) pogarsza doświadczenie kandydata i ryzykujesz utratę najlepszych kandydatów. Dlatego skup się na weryfikacji rzeczywistych umiejętności. Przeanalizuj, czy wymagania związane z określonym stopniem lub liczbą lat doświadczenia są rzeczywiście niezbędne. Zawsze weryfikuj właściwe umiejętności i kompetencje. Skup się na pożądanym rezultacie, a nie na metodzie jego osiągnięcia.
Korzystaj z systemu śledzenia kandydatów (ATS)
Sprawdzony system ATS pomaga niemal na każdym etapie opisanego powyżej procesu. Oprogramowanie do automatyzacji rekrutacji przechowuje i porządkuje dane kandydatów, a tym samym ułatwia dostęp do nich w dowolnym momencie.
W zależności od ATS możesz korzystać z różnych funkcji do rozwoju i angażowania swoich talentów. Należą do nich m.in.:
- Zautomatyzowane wyszukiwanie kandydatów
- Zewnętrzna tablica ogłoszeń o pracę
- Analiza danych dotyczących skuteczności kampanii rekrutacyjnych
- Integracja z innymi narzędziami do rekrutacji
Pamiętaj jednak, że technologia i automatyzacja nie zastąpią bezpośredniej komunikacji z kandydatami. Nadmierne poleganie na narzędziach może prowadzić do niedocenienia talentów.
Skorzystaj z talentów wewnętrznych
Pracownicy przywiązują ogromną wagę do możliwości rozwoju i podnoszenia kwalifikacji. Chcą wiedzieć, że pracodawca inwestuje w ich rozwój. Takie podejście sprzyja zaangażowaniu i mobilności wewnętrznej oraz umożliwia zaprezentowanie pracownikom możliwości rozwoju i awansu w firmie.
Zbuduj swoją markę pracodawcy
Aby przyciągać do swojej firmy najlepsze talenty, należy stworzyć silną markę pracodawcy. Brak silnej marki pracodawcy utrudnia rekrutację.
Budowanie marki pracodawcy zaczyna się od inwestycji w kulturę korporacyjną, która stanowi fundament dla pozostałych działań.
Regularnie oceniaj kandydatów w bazie talentów
Systematyczna ocena talent pool pozwala zidentyfikować najskuteczniejsze inicjatywy rekrutacyjne. W ten sposób można usprawnić proces doboru personelu. Przeanalizuj dane z bazy talentów, aby ocenić skuteczność różnych inicjatyw. Jeśli np. zauważysz, że większość udanych kandydatów pochodzi z LinkedIn, warto skupić się na rekrutacji za pośrednictwem tej platformy.
Przykłady udanego talent pooling
Czym właściwie jest baza talentów? To narzędzie strategicznego podejście do procesu rekrutacji, które polega na identyfikowaniu, angażowaniu i utrzymywaniu relacji z utalentowanymi osobami, które mogą w przyszłości zasilić szeregi firmy. Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie, przyjrzyjmy się dwóm udanym przykładom wykorzystania talent pool w praktyce.
McKinsey
Firma McKinsey stworzyła unikalny program dla byłych pracowników, który stanowi doskonały przykład wykorzystania bazy talentów. Program ten oferuje byłym pracownikom usługi związane z rozwojem kariery oraz dostęp do różnych zasobów. Firma wie, że byli pracownicy to wysokiej jakości kandydaci, dlatego rozważa ich ponowne zatrudnienie. Nawet jeśli nie planują powrotu, zapewnienie im dostępu do zasobów to sposób na okazanie im, że McKinsey ceni ich wkład. Takie podejście pozwala podtrzymywać przyjazne relacje i wzmacnia pozytywny wizerunek pracodawcy.
Google stara się, aby jego baza talentów obejmowała szeroki zakres kandydatów. W tym celu rekruterzy z Google śledzą różne kanały pozyskiwania talentów. Na przykład, odwiedzają targi pracy, aby dotrzeć do młodych talentów, a także korzystają z internetowych portali z ofertami pracy, aby znaleźć doświadczonych pracowników. Google przykłada dużą wagę do rozwoju i podnoszenia kwalifikacji kandydatów ze swojej bazy talentów.
Z powyższych przykładów wynika, że talent pooling to coś więcej niż sporządzenie prostej “listy oczekujących”. To stały i rzetelny monitoring kandydatów, którzy mogą zostać zatrudnieni w firmie, a także aktywna współpraca z nimi. Aby stworzyć bazę najlepszych talentów, warto urozmaicić proces rekrutacji i uwzględnić ocenę kandydatów, aby upewnić się, że posiadają oni umiejętności niezbędne do pracy. Takie podejście pozwala firmom zapewnić sobie dostęp do najlepszych kandydatów, skrócić czas rekrutacji i zbudować silną markę pracodawcy.