Czego zoomerzy chcą od rekrutera: charakterystyka zatrudnienia pracowników generacji Z

Zoomerzy to obecnie młodzi ludzie, których urodzenie przypada na lata 1996-2010. Teraz stanowią już solidną część tych, którzy walczą o swoje miejsce pod słońcem. Centrum Kinetyki Pokoleniowej wskazuje, że w najbliższym czasie będą aktywnie wchodzić na rynek pracy. Czego zatem zoomer chce od rekrutera? Spróbujmy to przeanalizować z naszymi ekspertami.

Cyfrowy świat i biurofobia

Darya Selivanova, psycholog, kierownik Centrum Psychologicznego „Bez Paniki”

Zoomerzy nie są jak starsze pokolenia, ponieważ całe swoje świadome życie spędzają w Internecie i sieciach społecznościowych. Co więcej, wielu z nich przestrzega zasad ekologicznych – np. stara się prowadzić zdrowy tryb życia, rezygnując ze złych nawyków (palenie, alkohol itp.). Rzeczywiście, zoomerzy w sporej części wybierają wegetarianizm i całym sercem wspierają ekoaktywizm.

„Zoomerów denerwują normy i nierozsądne zasady tradycyjnie narzucane przez społeczeństwo, bronią swoich opinii i przekonań. Zoomerzy są niecierpliwi, nie chcą wykonywać pracy monotonnej i nudnej. Cechuje ich tzw. biurofobia. Jednocześnie wykazują niezwykłe zdolności w projektach wielozadaniowych”. – mówi D. Selivanova, psycholog, kierownik Centrum Psychologicznego „Bez Paniki”.

Zoomerzy są bardzo krytyczni wobec uznanych, „utytułowanych” przez społeczeństwo influencerów, a jednocześnie potrafią docenić pracowników, którzy są od nich bardziej profesjonalni. Oczywiście, jeśli to udowodnią.

Ponadto młodzi ludzie są bardzo swobodni, chcą wyrażać siebie i starają się dodawać kreatywności nawet do codziennych spraw. Nie chcą czekać, starają się angażować w duże wydarzenia i pożyteczne rzeczy tu i teraz. Dlatego wszystko, co jest związane z „drabiną kariery”  absolutnie nie dotyczy zoomerów

Jednak nie wszystko jest takie kolorowe. Umiejętności komunikacyjne tego pokolenia często zostały wypracowane w sieciach społecznościowych. To jednak nie zawsze odpowiada prawdziwemu życiu. Według D. Selivanovej właśnie dlatego zoomerzy spotykają się z pewnymi trudnościami w pracy zespołowej, jeśli odbywa się ona offline. „Nie chcą być uzależnieni od pracodawcy, marzą o własnej firmie lub biznesie. Pomimo tego, że z zewnątrz demonstrują podkreślaną niezależność, nadal chcą być wspierani, uspokajani i potrzebują fachowych rad”.

Fakt jest taki: dla zoomerów ​​​​decyzja o przyszłym zawodzie jest niezwykle trudna, gdyż osoby należące do tego pokolenia często nie rozumieją, co jest „ich”, a co nie. Nawet, jeśli istnieje jakieś rozwiązanie, może być tymczasowe, a priorytety zmienią się np. jutro. Stąd wyjaśnienie, dlaczego zoomerzy bardzo łatwo rezygnują z jednej pracy i nie spieszą się z rozpoczęciem kolejnej. Tak, są gotowi pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, ale tylko wtedy, gdy rozumieją, co otrzymają w efekcie.

Ze swojej strony, po przeanalizowaniu bazy danych platformy rekrutacyjnej CleverStaff obliczyliśmy, że w systemie mamy ponad 20% kandydatów w wieku 25 lat lub nieco więcej. Jest to duży odsetek, ponadto są to osoby, które mają ukształtowane wymagania wobec pracodawców i stymulują nas do dalszych badań. Na przykład system wartości zoomerów w kontekście “pracy marzeń” – od indywidualnych zadań do maksymalnej elastyczności firmy –  został szczegółowo zbadany przez Deloitte.

Z kolei pracownicy firmy Glassdor zdefiniowali kryteria zoomerów wobec pracy, którą uważają za dobrą.

„Pewnego dnia, w przyszłości, będziesz mógł…” – to nie dla zoomerów

Svetlana Maiboroda, Group Team Leader z Smart Solutions

„Zoomerzy postrzegają elastyczność pracodawców w stosunku do nich jako normę”. – komentuje S. Maiboroda z Group Team Leader of Smart Solutions. – Na pierwszym miejscu jest kwestia finansowa i kultura korporacyjna, która jest wygodna dla zoomera. Jest mało prawdopodobne, aby budowali dalekowzroczne plany kariery w tej samej firmie”.

Maiboroda chwali komunikację z „cyfrowymi tubylcami” – “Są punktualni, potrafią jako pierwsi skontaktować się z rekruterem, szybko odpowiadają na wiadomości, są otwarci na sugestie”.

Dlatego łatwo przyjmują nowe oferty i równie łatwo opuszczają „starą” firmę – jeśli pracują bez awansów lub nie otrzymują rozwoju.

Jeśli chodzi o umiejętności, zoomerzy  często znają języki obce, studiowali lub zdobywali kwalifikacje za granicą. Dlatego szybko dostrzegają nowe warunki, wiedzą, jak wykorzystać swoją „szansę”.

Z doświadczenia S. Maiborody wynika, że ​​zagraniczne firmy dobrze traktują młodych ukraińskich specjalistów, dostrzegają ich profesjonalizm i często oferują przyzwoite oferty.

Jednak zoomerów cechuje także dość wysoka pewność siebie – i to im przeszkadza. Na przykład, był taki przypadek, że po rozmowie z dyrektorem kandydat już wierzył, że praca jest już jego, bo był najlepszy! Szczerze się obraził, gdy wszystko poszło nie tak, jak się spodziewał, a potem jeszcze wiele razy wspominał, jak został niesprawiedliwie oceniony w tej firmie.

Jednocześnie zoomerzy łatwo zapominają o tym, co okazało się dla nich nieciekawe, bez powiadamiania o tym rekrutera. Kiedyś kandydatowi tydzień zajęło namyślanie się, po czym zniknął. Potem okazało się, że miał już lepszą ofertę od innej firmy, a fakt, że obiecał poinformować o swojej decyzji za tydzień skwitował – “No, zapomniałem, zdarza się…”.

Już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej zoomerzy próbują ocenić, czy opłaca się zatrudnienie u danego pracodawcy (finanse, rozwój, zyski firmy). Kiedy pojawiają się wątpliwości lub perspektywy są dla nich niejasne na najbliższy rok lub dwa – bez żalu zmieniają kierunek i szukają dalej, nawet jeśli w tym celu muszą się czegoś nauczyć lub opanować coś nowego.

„W nadchodzących latach zoomerzy będą stanowić ponad 50% pracujących osób. To już ma wpływ i dalej będzie wpływać na rynek pracy. Dlatego firmy będą musiały stać się jeszcze bardziej elastyczne, zwinne i zdolne do dostosowania się do współpracy z tym pokoleniem”.

Co pomoże w zatrudnianiu cyfrowych tubylców?

Anna Vasiuchno, założycielka firmy rekrutacyjnej A-HR

Opinię tę podziela A. Vasiuchno, założycielka firmy rekrutacyjnej A-HR. „Przekaż informacje o elastyczności firmy, podkreśl konkretne możliwości, porozmawiaj o bieżących projektach, w które przynajmniej teoretycznie może być zaangażowany Twój zoomer – ci ludzie mają dość duże zapotrzebowanie na rozwój zawodowy”. – mówi A. Vasyukhno. 

Należy też być przygotowanym na to, że na rozmowie kwalifikacyjnej młody kandydat od razu zada pytanie: „Czy mogę nie przychodzić do biura?”. Zoomerzy nie lubią dokładnych harmonogramów, często proszą o pracę zdalną lub przynajmniej w formacie hybrydowym. Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest dla nich bardzo ważna, ale jeśli pracodawca oferuje solidną gratyfikacje finansową, zoomerzy są gotowi do pracy w nadgodzinach.

Zoomer będzie wdzięczny rekruterowi nie tylko za wakat, ale także za planowanie na przyszłość i dodatkowe korzyści płynące z zatrudnienia. Mogą to być studia, staż zagraniczny itp.

Warto pamiętać, że to pokolenie zawsze jest niecierpliwe i nerwowo czeka na informację zwrotną. Jeśli pracodawca odmówił, chce dokładnie wiedzieć, dlaczego. Zoomerzy są szczerzy i wymagają tego od innych. Często zgodnie z prawdą przyznają, że nie zgadzają się na ofertę, bo oczekują na solidniejszą propozycję innej firmy. Chociaż może wydawać się inaczej, jest to atut dla procesu rekrutacyjnego. Przedstawiciele starszych pokoleń nieśmiało milczą na temat „innych opcji”, opóźniając proces rekrutacji.

Aby zoomerzy aktywnie reagowali, wakat musi być odpowiednio zaprezentowany. Lepiej unikać zwrotów typu: „młody przyjazny zespół” lub „kawa z bajglami”. Opis stanowiska powinien być konkretny i wyraźny, aby w ciągu kilku sekund zwrócił uwagę osoby z generacji Z. W przeciwnym razie będzie kontynuowała swoje poszukiwania.

Sprawdzi się unikanie przesadnie akcentowanego slangu, ponieważ takie podejście rekrutera do młodych ludzi wydaje im się nieszczere. Lepiej zwrócić większą uwagę na konkretniejsze formułowanie zadań przez pryzmat rozwoju zawodowego i opłacalnych możliwości.

Czasami zdarza się, że kandydat chce poznać przyszły zespół przed podjęciem ostatecznej decyzji o nowej pracy – należy to wtedy potraktować z szacunkiem i umówić się na małe spotkanie.

„Podczas rozmowy z zoomerami zawsze dobrze koncentrować się na ich osobistym wkładzie, który będzie ważny dla firmy, a także na tym, że zostanie doceniony. W końcu bardzo ważne jest, aby młody kandydat miał poczucie, że wykonuje wartościową, sensowną pracę.” – mówi A. Vasyukhno.

PS Podczas, gdy my analizujemy zoomerów, naukowcy już wściekle dyskutują o nowym pokoleniu Alfa. Ludzie z tego pokolenia zaczęli się rodzić po 2010 roku. Nawet Instagram jest od nich trochę starszy :). Mówią, że spośród wszystkich pokoleń będą prawdziwą zagadką dla rekruterów, pracodawców i całego społeczeństwa. Zatem czekamy :).