Як скласти хорошу вакансію
Знайти потрібного співробітника – складна і копітка робота, яка вимагає спеціальних навичок навіть від досвідчених рекрутерів. Одним зі способів привабити увагу аудиторії є цікава і правильно складена вакансія. Якщо рекрутер зуміє підготувати дійсно цікаве, нешаблонне оголошення, то і релевантних відгуків буде набагато більше. Ми розповімо, як скласти цікаву і ефективну вакансію, і на що звернути увагу спеціалісту з підбору персоналу при підготовці оголошення.
Підготовка і збір інформації
Для того, щоб знайти хорошого співробітника, необхідно пройти всі етапи підбору персоналу,і перший з них – збір інформації. Важливо отримати максимум інформації про посади. Це можна зробити такими способами:
- Поговоріть з керівником. Нехай він розповість про особливості вакансії, а ще краще – підготує повноцінне заявку на підбір персоналу. Виясніть, чи потрібне тестове завдання для кандидатів і чи буде воно оплачуваним.
- Поговоріть з колегами-рекрутерами. Якщо вони вже підбирали кадри на потрібну посаду, то можуть володіти корисною інформацією.
- Поспілкуйтесь з працівниками в компанії. Трапляється, що керівники самі не знають, яким саме повинен бути їх новий співробітник.
В такому разі отримайте інформацію від інших працівників або від начальників відділів.
На основі отриманої інформації підготуйте портрет потенційного співробітника. Він може містити такі відомості:
- освіта;
- досвід і кваліфікація;
- професійні навички;
- місце проживання;
- вік претендента;
- стать.
Поставте себе на місце кандидата і подумайте, яка інформація про вакансії змогла б вас зацікавити. Можна проаналізувати вимоги відносно позиції або посади, на яку вам доручено знайти претендента, і визначити його сильні і слабкі сторони. Відштовхуючись від цього, ви зможете скласти детальну і привабливу вакансію.
Як скласти загальний текст-сценарій вакансії
Після того, як ви проаналізували отриману інформацію, час почати готувати вакансію. Процес відбору персоналу стартує зі складання тексту-сценарію. Ми підготували для вас рекомендації, які допоможуть створити ефективну вакансію для пошуку нових співробітників:
- Пишіть зрозуміло і доступно. Викладайте чітко і зрозуміло, уникайте пафосу про найкращу в світі компанію або команду.
- Давайте більше конкретики: претендент повинен чітко розуміти, чим він буде займатись, в які години він буде працювати, що він отримає за свою працю.
- Постарайтесь знайти переваги, які зможуть перекрити можливі мінуси. Наприклад, якщо ваш офіс знаходиться далеко від центру, можна уточнити, що він розташований в тихому місці, де ніщо не заважає зосередитись на роботі.
Найважливіше в складанні вакансії – це акцент на перевагах. Якщо у вашій компанії висока зарплата, можливість планувати графік, передбачені додаткові бонуси (наприклад, оплата оренди житла або спортзал) – обов’язково зазначте це в вакансії. Якщо у вас є фотографії команди, робочого процесу чи результатів роботи – використайте їх, але в міру. Одної-двох фотографій буде достатньо.
1. Як сформулювати назву вакансії?
В процесі підбору персоналу назва вакансії має важливе значення. Тут можна виділити три елементи:
- Кого ви шукаєте? Якщо ви шукаєте фронтендера, то в назві вакансії і необхідно написати “Front-end розробник”. Якщо ви шукаєте дизайнера, пишіть “Дизайнер”.
- В офісі чи віддалено? Якщо ви шукаєте співробітника в офіс, до назви вакансії можна нічого не додавати. Якщо ж потрібен співробітник віддалено, варто уточнити це відразу в заголовку. Наприклад, “Дизайнер віддалено”. До речі, в 2021 році слово “віддалено” в заголовку відразу підвищує ваші шанси на більшу кількість відгуків. Також можна відразу вказати нішу, в якій треба буде працювати.
- Вид роботи. Full-time, попроєктно, на неповний день – це те, що цікавить претендента, коли він бачить вашу вакансію. Уточніть цей момент відразу в заголовку. Якщо ви шукаєте співробітників на нічні зміни (спеціалістів служби підтримки, наприклад), теж відразу уточніть це в заголовку.
На цьому все. Більше ніяких епітетів чи красивих описів додавати не треба. Так ви отримаєте максимально конкретну назву вакансії, побачивши яку спеціаліст відразу зрозуміє, підходить йому ця вакансія чи ні. Наприклад:
Javascript-розробник (game dev), віддалено, full-time
Конкретний опис вакансії в назві вже полегшує пошук нових співробітників, тому що приваблює увагу потрібної аудиторії.
2. Заробітна плата
Один з головних моментів, який цікавить будь-якого претендента – це заробітна плата. Під час пошуку нових співробітників краще відразу ж вказувати умови. Тут все просто:
- Рекомендуємо: “Зарплата від $1000” або “Зарплата від $1500 до $2500”;
- Не рекомендуємо: “Конкурентна зарплата” або “Зарплата за підсумками співбесіди”.
Неконкретні, розмиті фрази не можуть зацікавити претендента. Дійсно, буває ситуація, коли зарплата може варіюватися за підсумками співбесіди. В такому разі потрібно вказати “вилку” з точними числами “від” і “до”. В процесі підбору персоналу важливо відразу вказати, на що може розраховувати співробітник при працевлаштуванні, це відсіє непідходящих кандидатів і утримає зацікавлених.
3. Обов’язки
Головне питання у будь-якого претендента – обов’язки і завдання, які він буде вирішувати в рамках своєї професії в конкретній компанії. Від опису обов’язків багато в чому залежить ефективність пошуку нових співробітників. Рекомендуємо не вживати розмиті фрази на кшталт “цікавих завдань” чи “проєктів, які допоможуть підвищити рівень”, а писати чітко, що треба буде робити. Наприклад, якщо ви шукаєте SMM-спеціаліста, як зразок завдання будуть такими:
- Вести співтовариства в Facebook, LinkedIn, Instagram;
- Складати тексти, готувати описи для статей, відео у форматі соцмереж;
- Розробляти контент-план;
- Модерувати коментарі, відповідати на повідомлення в директі;
- Складати технічні завдання для дизайнерів і т.д.
Часто на цьому етапі процесу підбору персоналу рекрутеры і HR-менеджери припускаються помилок. Розглянемо використання надто узагальнюючих формувань обов’язків на прикладі позиції “SMM-менеджер”:
- ведення спільнот в соціальних мережах (в яких?);
- підготовка контенту до публікації (якого контенту?);
- розширення ком’юніті (збільшення кількості підписників);
- формування лояльності ЦА (проведення конкурсів, акцій).
Ці вимоги сформульовані не зовсім конкретно. Чим саме буде займатися спеціаліст – не відразу зрозуміло. Чим більше даних ви даєте про вакансії, тим більш релевантними будуть відгуки наних.
4. Умови праці
Вище ми вже говорили про заробітну плату, но в рамках процесу підбору персоналу важливо відразу окреслити всі умови праці. Мова може йти про наступні аспекти:
- Офіційне оформлення;
- Соціальний пакет;
- Наявність бонусів і премій;
- Кар’єрне зростання;
- Розташування офісів;
- Можливості для професійного розвитку і т.д.
Чим більше переваг пропонує ваша компанія, тим вище шанси на успішний пошук нових співробітників. Всі умови варто описати чітко і конкретно.
5. Вимоги
Найважливіше в процесі підбору персоналу – правильно сформулювати вимоги до вакансії. Це дозволить відразу ж відсіяти левову частку кандидатів, які вам не підходять. Розглянемо приклад правильного формулювання вимог:
- Досвід роботи – від 2 років;
- Наявність портфоліо;
- Володіння англійською мовою на рівні Upper-Intermediate;
- Навички роботи з Adobe Photoshop.
Однак рекрутери нерідко допускають помилки і складають вимоги розпливчасто. Приклад неправильного формулювання вимог:
- Досвід роботи в сфері;
- Володіння англійською мовою;
- Навички роботи з графічними редакторами.
Важливо розуміти, що досвід буває різним, володіти англійською можна на рівны А2 (Elementary) або С1 (Advanced), а графічних редакторів існують десятки. Тому знову звертаємо увагу на конкретику. З конкретними вимогами ви зможете значно звузити коло пошуку нових співробітників.
Ключові вимоги варто виносити в окремі пункти. Наприклад, якщо потрібен великий досвід роботи – зазначайте це. Якщо готові взяти студента, напишіть, що можна без досвіду, адже є можливість навчання.
Не забувайте про особисті риси характеру: якщо потрібна людина з розвиненими комунікативними навичками, зазначте і це.
6. Додаткова інформація
В процесі підбору персоналу важливо отримати максимум інформації про співробітника ще до того, як ви з ним вперше поспілкуєтесь. Наприклад, в цьому вам допоможе супроводжувальний лист або відповідь на будь-яке спеціальне питання. Це дозволить відразу відібрати людей, які зацікавлені у вашій вакансії, звузивши таким чином коло пошуку нових співробітників.
Ключовим фактором добре підготовленої вакансії є чесність в усьому – в зазначеній зарплаті, описі умов, обов’язків, вимог. Чим більше інформації ви надасте про свою компаниію, тим менше доведеться приховувати або пояснювати під час співбесіди.
В конці вакансії важливий заклик до дії. Ви повинні заохотити людину зв’язатися з вами. Обов’язково залиште максимум контактів, щоб потенційний співробітник міг зв’язатися з вами у будь-який зручний спосіб для себе і для вас.
Про що не потрібно писати у вакансії
Часто пошук і відбір персоналу виявляються неефективними через помилки, які роблять рекрутери при складанні вакансії. Ось декілька таких моментів:
- Креатив. Подекуди він може бути доречним, а десь, можливо, варто від нього відмовитися. Наприклад, якщо мова йде про вакансії для лінійного персоналу – краще віддати перевагу сухій конкретиці. Якщо шукаєте директора з маркетингу, креативного PR-спеціаліста або представника іншої творчої професії – це вигідно виділить вакансію серед інших і приверне увагу.
- Дискримінація. У відповідності з ч. 3 ст. 11 Закону України «Про зайнятість населення», не можна висувати вимоги відносно статі, віку та інших критеріїв, які можуть видатись дискримінаційними.
- Штампи. Не всім кандидатам може бути цікаво, що у вас дружний колектив, амбіційна команда, кава та печиво. З високою вірогідністю, такими вважають себе багато компаній. Те саме стосується і використання у вимогах до кандидатів таких слів як адекватність, енергійність, впевнений користувач ПК тощо. Это очевидні вимоги, і при підборі кадрів рекрутер і так їх оцінить.
Підготовка до публікації
Перед тим, як опубліковувати вакансію,вона повинна бути узгоджена з керівником. Він повинен оцінити, наскільки вказані дані відповідають початковому запиту. Обов’язково вичитайте вакансію самостійно, щоб упевнитись у відсутності помилок.
Після розміщення вакансії необхідно аналізувати її ефективність. Перевіряйте хоча б 1 раз на тиждень статистику по вакансії, переконайтесь в тому, що ваші оголошення генерують відгуки. Спробуйте різні варіанти.
Всю вищезгадану роботу рекрутер проводить щоденно. Фактично, це рутина, але на неї витрачається багато часу. Використовуючи ATS-систему, можна автоматизувати багато процесів, що дозволить зекономити багато сил і часу, зробити працю продуктивнішою. Наприклад, в цьому вам допоможе CleverStaff. Використовуючи цю автоматизовану систему для рекрутингу, ви можете сформувати власну базу вакансій і претендентів. За допомогою CleverStaff можна створити шаблони з різними структурами вакансій, збирати статистику відгуків і аналізувати, що працює краще. Також система може бути інтегрована з LinkedIn і сайтами пошуку роботи, що значно полегшить ваше завдання як рекрутера.
Висновок
Перед написанням вакансії важливо зрозуміти ключовую істину: потенційні кандидати шукають нову роботу і хочуть отримати максимум конкретики. Нікому не цікава “вода” і спроби проявити зайвий креатив. Тому важливо дотримуватись простих, але суворих правил складання вакансій. Це структура, користь, акцент на сильных сторонах, чесність.
Якщо відгук на вакансію низький або не виправдовує очікувань – аналізуйте тексти вакансій, експериментуйте з форматами, зверніть увагу на статистику. Все це допоможе вам покращити процес пошуку і створити дійсно ефективну вакансію, завдяки якій ви знайдете найкращого кандидата.
Матеріали за темою
Що таке рекрутинг?
Хто такий рекрутер?
Де шукати співробітників? Основні джерела для пошуку