Де шукати співробітників? Основні джерела для пошуку

Рекрутинг – це постійний пошук кандидатів. Рекрутери повинні закривати вакансії швидко і ефективно, обираючи найбільш підходящих спеціалістів. Необхідно безперервно працювати з інформацією, обробляти її, знаходити нових претендентів. У новачків виникає закономірне питання: з чого і де починати?

Розуміючи труднощі молодих рекрутерів на старті, ми сформували базовий гайд за джерелами резюме і методами пошуку – вони допоможуть на перших етапах роботи з підбору персонала.

З чого почати?

Робота рекрутера завжди починається з завдання. Якщо замовник знає, кого саме він хоче бачити на тій чи іншій посаді, і має чітку заявку на підбір персоналу і вже сформовані умови праці, це полегшує пошук. Однак нерідко буває ситуація, коли завдання перед рекрутером обмежується двома словами: “знайди бухгалтера” або “знайди програміста”.
джерела набору персоналу
Що робити в такому випадку? Підготуйте вакансію самостійно. Пропишіть у вакансії наступні критерії:

 • вік;
 • освіта;
 • професійні вимоги;
 • досвід роботи і т.д.

В ці моменти важливо підтримувати зв’язок із замовником чи керівником відділу. Постарайтесь з’ясувати, який саме спеціаліст потрібен, ставте питання. Чим більше – тим краще.
Якщо ви зробили вакансію самостійно, обов’язково потім узгодьте всі подробиці із замовником. Пошук співробітників буде здійснюватися за цими критеріями, і важливо, щоб вони були затверджені.

Як зібрати список джерел вакансій?

Після того, як у вас на руках є чітке і узгоджене завдання, розпочинайте пошук. Однак де шукати потрібних спеціалістів? Пропонуємо декілька порад, які допоможуть знайти джерела резюме для пошуку співробітників на різні посади.

1. Проконсультуйтесь з колегами

Першочерговий спосіб знайти джерела резюме – консультація з більш досвідченими колегами. У них є свої методи пошуку, і вони вже знають, де можна здійснити пошук співробітників на роботу швидше і якісніше. Задайте їм наступні питання:

 • якими джерелами вони користуються;
 • які є якісь особливі інструменти для пошуку в цих джерелах;
 • чи є платна підписка або сенс її купувати.

Навіть якщо ви працюєте не в рекрутинговому відділі, а на себе як фрілансер, можна зв’язатися з рекрутерами інших компаній або агентств і проконсультуватись з ними. Хтось точно допоможе порадою.

2. Внутрішній пошук

Якщо в компанії є відкрита вакансія, часом її можна закрити із внутрішніх кадрових резервів. Навіть якщо ви рекрутер-початківець, у вас буде доступ до списків співробітників. Тут вам допоможуть:

 • Самостійний аналіз. Ви маєте повну базу резюме і особистих справ. Можна проаналізувати список співробітників відділу, де потрібний працівник, або близьких до нього.
 • Консультація з рекрутерами. Якщо у вашому відділі працюють більш досвідчені рекрутери, які вже провели якийсь час в цій компанії, поцікавтесь їх думкою про співробітників. Вони проводили співбесіди, аналізували резюме і, можливо, згадають підходящу кандидатуру.
 • Консультація з тімлідами і керівниками відділів. Ці люди найкраще знають свій персонал. Вони можуть розповісти про кожного спеціаліста і запропонувати гідні кандидатури.

пошук кандидатів на роботу
Процес підбору персоналу з діючих співробітників може бути постійною практикою, оскільки ці спеціалісти вже знайомі з особливостями компанії, корпоративною культурою, їм не потрібний час на адаптацію. Багато співробітників мають кар’єрні амбіції і, ймовірно, погодяться на підвищення.

3. Офіційний сайт компанії

Офіційний сайт організації – одне з першоджерел пошуку кандидатів, якщо він має розділ “Вакансії” або “Кар’єра”. Цим потрібно скористатись. Важливо розуміти, що сюди приходять користувачі, які зацікавлені в роботі саме у вашій компанії. Тому офіційний сайт може стати першим інструментом рекрутингу у вашому списку.
Перед тим, як використовувати сайт компанії для пошуку, необхідно перевірити:

 • відвідування сайту в цілому і сторінок “Кар’єра” чи “Вакансії” зокрема;
 • статистику резюме за різні періоди часу;
 • якщо резюме відсутні – перевірити, чи коректно працює зворотня форма чи інший опціонал в цих розділах. Якщо ні – виправити це недопрацювання.

У випадку, якщо розділ “Кар’єра” чи “Вакансіїї” на сайті є, обов’язково використовуйте його. Разміщуйте тут всі актуальні вакансії, аналізуйте резюме, отримані через це джерело, в пріоритетному порядку.

4. Сайти пошуку вакансій

Сайти пошуку вакансій – це фактично необмежені джерела резюме. Вони підійдуть для рекрутера-початківця, тому що тут є сотні і тисячі варіантів. Пропонуємо топ-4 сайти для пошуку співробітників, які актуальні для рекрутерів з України.

 • Work.ua. Найбільший сайт пошуку роботи в Україні. Дозволяє використовувати в тексті опис гіперпосилання на ваш сайт чи контакт. Можна налаштувати тестування, яке може стати додатком до резюме.
 • Rabota.ua. Ще один потужний сайт вакансій. Має функцію заповнення анкети замість резюме або в додаток до нього. Також можна налаштувати фільтри, що дозволить відразу відсіяти кандидатів, які не підходять.
 • Jobs.ua. Має функцію автозаповнення, тому зручний для публікації великої кількості вакансій. Дозволяє публікувати вакансії в декількох рубриках.
 • Hh.ua (headhunter). Власникам преміальних акаунтів дозволяє зафіксувати вакансію на першому рядку. Можна додати лого компанії і налаштувати розсилку для кандидатів.

Також є інші, менше популярні сайти пошуку роботи. Але ця «4-ка» – основа. Ознайомтесь з їх функціями і публікуйте вакансії. Обговоріть з керівником можливість придбання платного акаунту, якщо його ще нема.

5. Пошук серед контактів

У кожної людини є родичі, друзі, колишні колеги і т.д. База контактів може включати сотні людей. І цілком вірогідно, що серед них є люди, які відповідають вимогам конкретної вакансії. Доволі часто кандидат і рекрутер знайомі між собою або мають спільних знайомих.
де знайти працівника
Обов’язково поспілкуйтесь зі своїми знайомими. Можливо, вони зацікавлені у вашій вакансії і володіють необхідними знаннями, навичками і досвідом? Можливо, в колі їх спілкування є такі люди? Поспілкувавшись з декількома людьми з числа своїх контактів, ви зможете запустити цілу мережу “сарафанного радіо”, і цілком ймовірно, що вам пощастить.

Додаткові джерела

Вище ми перерахували 5 основних джерел, які можна використовувати для пошуку кандидатів. Але на цьому список не обмежується. Хороший рекрутер задіє всі актуальні способи пошуку спеціалістів на потрібну посаду. Не забувайте про наступні джерела:

1. Соціальні мережі

Левова частка працездатного населення України має акаунти в соціальних мережах. Для пошуку варто використовувати такі соцмережі:

 • LinkedIn. Професійна соціальна мережа, якв включає більше 400 млн користувачів. Стане хорошим інструментом рекрутингу, якщо потрібно закрити вакансії керівників або менеджерів.
 • Facebook. Одна з найбільш популярних соціальних мереж, яка об’єднує понад 1,5 млрд користувачів. Підійде для пошуку персоналу на будь-які вакансії.

дівчата радяться
Також для організації підбору кадрів можна використовувати і месенджери. Найбільш популярні в Україні – Viber, Telegram і WhatsApp. Публікувати резюме можна в профільних ком’юніті.

2. Локальні сайти оголошень

У кожному великому місті є власний сайт оголошень. Часто на цих дошках є розділи “Працевлаштування” або “Вакансії”. Їх також можна використовувати в якості інструментів для рекрутингу.
Такі джерела вакансій часто підходять для організації підбору кадрів на лінійні посади. Наприклад, через них зручно шукати продавців в супермаркет, різноробочих в будівельну компанію, автомеханіків в сервіс і т.д. Як правило, охоплення аудиторії в таких сайтів не дуже велике, але як додаткове джерело пошуку – цей варіант цілком підійде.

3. Професійні форуми, біржі фрілансу

Не варто забувати і про такий інструмент для рекрутингу як професійні форуми чи біржі фрілансу. Пошук на таких сайтах дозволяє звузити коло пошуку до спеціалістів в конкретних сферах.
Професійні форуми і біржі фрілансу використовуються для організації підбору кадрів для проєктної роботи. Вони корисні і тим, що контакт спеціаліста так чи інакше залишається у рекрутера. Тому, якщо знадобиться виконати аналогічний проєкт, рекрутер вже буде знати, до кого йому звернутись.

4. Друковані ЗМІ

Цей інструмент для рекрутингу хтось назве інтажним, але він не втратив своєї актуальності. Через друковані ЗМІ цілком можна знайти співробітників в маленьких містах чи селах. Особливо – низькокваліфікованих професій.
як знайти співробітника

5. ВУЗи, Центр зайнятості, ярмарки вакансій

Ці методи використовуються рекрутерами рідше і підійдуть у двох випадках:

 • якщо у компанії дуже обмежений бюджет;
 • якщо розглядається варіант найму співробітника без досвіду.

З іншого боку, організація підбору кадрів через ВУЗи, Центри зайнятості і ярмарки вакансій дозволяє залучити молодих спеціалістів, які складуть основу команди в подальшому. Претенденти без досвіду часто дуже лояльні до своєї першої компанії і готові змиритись з деякими недоліками.

Висновки

дівчина дивиться в бінокль
Рекрутери знаходяться в постійному пошуку. Тому чим більше джерел ви задієте, тим більше шансів знайти підходящого спеціаліста. Однак не забувайте про баланс кількості і якості. Вибирати джерела потрібно, в залежності від того, якого саме співробітника ви шукаєте. Наприклад, немає сенсу їхати на ярмарку вакансій, якщо вам потрібен тімлід в IT-компанію.
Однак використання великої кількості джерел призводить і до необхідності аналізу великої кількості резюме, порівнянню і т.д. Це рутинна робота, на яку витрачається багато часу. Щоб уникнути цієї рутини, використовуйте автоматизацію рекрутингу. Наприклад, для цього вам підійде CleverStaff. Даний інструмент дозволяє сформувати власну базу резюме кваліфікованих спеціалістів, порівнювати CV, обробляти резюме і анкети і т.д. Автоматизуючи рекрутинг за допомогою CleverStaff, ви зможете не тільки зробити свою роботу простіше, але й значно підвищити ефективність.

FAQ

Чи варто купувати платні акаунти на сайтах пошуку вакансій?

Як правило, придбання платного акаунта дає додаткові можливості для пошуку. Проаналізуйте функції джерела, і, якщо вважаєте їх корисними, можна купувати платний доступ.

У кого можна дізнатись про вимоги до кандидатів, якщо керівник не знає, який кандидат йому потрібний?

Якщо є проблеми з комунікацією з керівником, спробуйте дізнатись про стандартні вимоги у ваших колег – рекрутерів чи HR-менеджерів. Також рекомендуємо проконсультуватись з керівником відділу, в якому відкрилась вакансія.

На сайті компанії нема розділу “Кар’єра” або “Вакансії”. Варто додати?

Безумовно. По-перше, сюди приходить найбільш зацікавлена в роботі аудиторія. По-друге, можна додати свої опції, наприклад, тестування претендента.

Чи ефективне співробітництво з ВУЗами?

Якщо ваша компанія готова брати спеціалістів без досвіду – обов’язково контактуйте з ректорами і деканами ВУЗів міста. Вони зацікавлені в працевлаштуванні студентів і зможуть рекомендувати кращих.

Чи варто звертатись для закриття вакансії до колишніх працівників?

Якщо у вас є контакти колишніх співробітників, які з якихось причин пішли, з ними можна обговорити можливість повернення . Однак перед тим, як контактувати з ними, дізнайтесь, чому вони покинули компанію.

FAQ

Чи варто купувати платні акаунти на сайтах пошуку вакансій?
Як правило, придбання платного акаунта дає додаткові можливості для пошуку. Проаналізуйте функції джерела, і, якщо вважаєте їх корисними, можна купувати платний доступ.
У кого можна дізнатись про вимоги до кандидатів, якщо керівник не знає, який кандидат йому потрібний?
Якщо є проблеми з комунікацією з керівником, спробуйте дізнатись про стандартні вимоги у ваших колег – рекрутерів чи HR-менеджерів. Також рекомендуємо проконсультуватись з керівником відділу, в якому відкрилась вакансія.
На сайті компанії нема розділу “Кар’єра” або “Вакансії”. Варто додати?
Безумовно. По-перше, сюди приходить найбільш зацікавлена в роботі аудиторія. По-друге, можна додати свої опції, наприклад, тестування претендента.
Чи ефективне співробітництво з ВУЗами?
Якщо ваша компанія готова брати спеціалістів без досвіду – обов’язково контактуйте з ректорами і деканами ВУЗів міста. Вони зацікавлені в працевлаштуванні студентів і зможуть рекомендувати кращих.
Чи варто звертатись для закриття вакансії до колишніх працівників?
Якщо у вас є контакти колишніх співробітників, які з якихось причин пішли, з ними можна обговорити можливість повернення . Однак перед тим, як контактувати з ними, дізнайтесь, чому вони покинули компанію.