Candidate Experience w rekrutacji – dlaczego jest ważne?

Rekrutacja już dawno przekształciła się w obszar niemal strategiczny, w którym każdy etap interakcji między firmą, a kandydatem, może wpływać na reputację marki, a nawet na jej wyniki finansowe. Tak zwane doświadczenie kandydata (candidate experience) jest niezmiernie ważne, a jego istotą jest cały zespół odczuć i wrażeń, których kandydat doświadcza w kontaktach z firmą.

Doświadczenie kandydata: czym ono jest

Doświadczenie kandydata to suma wszystkich jego interakcji z pracodawcą, które mają miejsce na etapie rekrutacji. Zaczyna się od pierwszego kontaktu z ofertą pracy i trwa do momentu podjęcia decyzji o zatrudnieniu. Nawet po odmowie, a może zwłaszcza po niej, doświadczenie kandydata wpływa na jego opinię o firmie. Płynie z tego bardzo ważny wniosek: każdy pracodawca wraz z pracownikami działu rekrutacyjnego, nie tylko powinien dokładnie rozumieć candidate experience co to, ale i dokładać wszelkich starań, by to doświadczenie było pozytywne.

1

Etapy mające kluczowy wpływ na doświadczenie kandydata, to:

  • Zapoznanie z ofertą pracy. Tu ważny jest jasny i przejrzysty opis oferty pracy wraz z wyraźnie określonymi wymogami i korzyściami;
  • Proces aplikacji, który powinien być łatwy i intuicyjny;
  • Komunikacja. Profesjonalny ton rozmowy z rekruterem, szybka reakcja na pytania – tu znaczenie ma każdy szczegół;
  • Rozmowa kwalifikacyjna. Na tym etapie celem jest dobrze zorganizowana rozmowa kwalifikacyjna, prowadzona w przyjaznej atmosferze i z poszanowaniem czasu kandydata;
  • Feedback. Konstruktywna i terminowa informacja zwrotna, która, niezależnie od wyniku rekrutacji, jest niezbędna.

Dlaczego doświadczenie kandydata jest ważne?

  • Reputacja marki pracodawcy. Negatywne candidate experience może skutkować pozostawieniem złych opinii na fachowych stronach i zniechęcać innych kandydatów. Pozytywne doświadczenie wręcz odwrotnie – buduje wizerunek wiarygodnego pracodawcy.
  • Przyciąganie talentów. Rekrutacja to nie jest proste poszukiwanie ludzi o pewnych doświadczeniach, ale rywalizacja o najlepszych kandydatów. Dobre doświadczenie kandydata często jest tym kluczowym czynnikiem, który decyduje o wyborze firmy.
  • Oszczędność zasobów. Negatywne doświadczenie może zniechęcić kandydatów, wydłużając czas i koszty rekrutacji. Kandydaci wybierają firmy, które oferują profesjonalny i sprawny proces rekrutacji.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że większość osób poszukujących pracy, aplikuje jednocześnie do kilku firm. Zrozumiałe jest więc, że nikt nie zdecyduje się na podjęcie pracy tam, gdzie rozmowa kwalifikacyjna jest mało konstruktywna, pełna pytań niezwiązanych z doświadczeniem zawodowym czy wymaganymi umiejętnościami, a na odpowiedź od rekrutera trzeba czekać kilka tygodni. Pozytywne doświadczenie w kontaktach z Twoją firmą, może skłonić kandydata do wyboru właśnie Twojej oferty.

2

Jak poprawić doświadczenie kandydata?

Ułatw dostęp do informacji

Przed złożeniem aplikacji o pracę, kandydaci zazwyczaj badają firmę – przeglądają stronę internetową, posty w mediach społecznościowych, biorą pod uwagę opinie lub szukają informacji u znajomych. Ułatw im ten proces: stwórz na stronie firmowej zakładkę poświęconą ofertom pracy i możliwej karierze, wykorzystaj też media społecznościowe, w tym profesjonalne platformy. Staraj się przyciągać uwagę, udostępniaj najnowsze informacje o aktualnych i przyszłych wydarzeniach i buduj tym samym wizerunek kultury firmy.

Precyzyjnie opisz ofertę pracy

Szczegółowo i starannie opisz stanowisko, jasno określając każdy z kroków w procesie rekrutacji. Jeśli zależy Ci na najlepszych kandydatach, upewnij się, że wymagane kwalifikacje, umiejętności i obowiązki, są w ofercie precyzyjnie opisane. Unikaj pokusy używania opisów kreatywnych czy figur retorycznych, które mogą wprowadzać w błąd, odstraszać lub zniechęcić. Większość kandydatów szuka ról, które odpowiadają ich doświadczeniu i umiejętnościom, dlatego warto być konkretnym i zrozumiałym.

Rozpocznij ofertę pracy od „haczyka” – informacji, która pozwoli odpowiednim kandydatom, już na początku  poczuć, że na to właśnie stanowisko nadają się idealnie. W pierwszych zdaniach podkreśl, co czyni tą rolę interesującą, ekscytującą lub wpływową. Następnie opisz inne kluczowe aspekty (zakres wynagrodzenia, korzyści, format pracy itp.).

Zdefiniuj, jak wygląda sukces – sformułuj konkretne, mierzalne cele wydajnościowe, które pomogą kandydatom lepiej zrozumieć rolę. Jasno sformułowane oczekiwania, kandydatowi pozwolą ocenić, czy stanowisko jest dla nich odpowiednie, a rekrutera uchronią przed otrzymywaniem nieodpowiednich aplikacji.

Usprawnij proces aplikowania

Spraw, aby kandydaci mogli łatwo aplikować na dostępne stanowiska za pomocą narzędzi rekrutacyjnych i wygodnych aplikacji, które pozwalają przechowywać wszystkie dokumenty i doświadczenia w jednym miejscu. Systemy ATS (Applicant Tracking Systems) zostały stworzone właśnie w tym celu. 😊

Ogranicz formularz aplikacyjny do minimum, prosząc jedynie o imię i nazwisko kandydata, adres e-mail, numer telefonu i CV, z opcjonalną możliwością dodania linków do profilu LinkedIn lub portfolio oraz listu motywacyjnego. Upewnij się, że proces składania aplikacji jest dostosowany do urządzeń mobilnych.

Przekaż szczegółowe instrukcje dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej. Wyślij kandydatowi datę, godzinę i miejsce spotkania, a także informacje o dostępnych miejscach parkingowych, przystankach transportu publicznego w pobliżu biura oraz sposobie wejścia do budynku. Tego typu informacje pomogą kandydatom poczuć się pewniej i spokojnie przygotować na rozmowę.

Podobnie postępuj w przypadku rozmów online – wcześniej poinformuj kandydata o oprogramowaniu, z którego będziesz korzystać, oraz krokach niezbędnych do założenia konta i zalogowania się.

3

Dopracuj proces rozmowy kwalifikacyjnej

Kandydaci oceniają Twoją firmę tak samo, jak Ty oceniasz ich. Ważne, aby czuli się dobrze. Oznacza to, że rekruter powinien być uprzejmy, profesjonalny i szanować czas kandydata, skupiając się na ocenie jego umiejętności i dopasowania do roli. Terminowe odpowiedzi, profesjonalne podejście i jasna komunikacja zwrotna, są niezbędne.

Korzystaj ze strukturyzowanych rozmów kwalifikacyjnych. Przygotuj zestaw pytań, które będą zadawane każdemu kandydatowi na dane stanowisko. W ten sposób łatwiej będzie ocenić i porównać umiejętności, doświadczenie i kwalifikacje, a tym samym podjąć obiektywną decyzję co do zatrudnienia. 

Po rozmowie poinformuj kandydata o kolejnych krokach. Pamiętaj, że nawet jeśli dany kandydat dzisiaj nie spełnia wymagań konkretnego stanowiska, być może w przyszłości okaże się odpowiedni na inne.  Telefon lub spersonalizowany e-mail z konstruktywną informacją zwrotną będą mile widziane.

Regularnie analizuj popełnione błędy

Regularnie zbieraj opinie od kandydatów i wprowadzaj usprawnienia. Proś o opinie na każdym etapie rekrutacji. Najlepszym sposobem na poprawę doświadczenia kandydatów, jest rozpoznanie tego, co robisz dobrze, i obszarów wymagających poprawy. Aby dokładnie określić, gdzie wszystko działa sprawnie, a co można ulepszyć, korzystaj z bardzo przydatnych ankiet.

Zadbaj o onboarding

Po zaakceptowaniu oferty, zaplanuj kompleksowy, przyjazny i pozytywny proces adaptacji nowego pracownika, tak, by od pierwszych tygodni poczuł się częścią zespołu. Wyślij e-mail powitalny do całej ekipy, podaruj „welcome box”, określ kolejne kroki, jakie powinien podjąć nowy członek zespołu, oraz sprecyzuj oczekiwania na najbliższe tygodnie. Zapytaj, czy ma specjalne potrzeby dotyczące organizacji pracy, pomóż nawiązać relacje z nowymi kolegami, dodaj do grupowych czatów, zorganizuj spotkania osobiste lub zaproponuj mentora.

Zamiast podsumowania

Candidate experience to kwestia budowania pozytywnego wizerunku firmy, prezentowania jej wartości i kultury korporacyjnej. Skuteczna rekrutacja nie opiera się jedynie na właściwym doborze kandydatów, ale i na formie współpracy z nimi na każdym etapie procesu rekrutacyjnego.

W przypadku tworzenia pozytywnego candidate experience, ogromne znaczenie mogą mieć nawet najmniejsze szczegóły. A więc przemyślane podejście, troska i skupienie się na detalach, są niezwykle ważne. Pracując nad pozytywnym doświadczeniem kandydatów, przyciągniesz więcej talentów, zbudujesz lepsze relacje z profesjonalistami i wzmocnisz swoją markę pracodawcy.