Хто такий рекрутер?
Співробітники – це головний актив будь-якої компанії. Від їх злагодженої праці залежить успіх бізнесу. Знайти та відібрати найкращих – завдання не з легких. Тому рекрутер – одна з найбільш актуальних професій.
Кваліфікований спеціаліст з підбору кадрів може зібрати ідеальну команду в єдиний пазл та привести компанію до успіху.
Отже, хто ж такий рекрутер, що таке рекрутинг, які завдання агента з пошуку персоналу і що потрібно для того, щоб ним стати?
Рекрутинг – в стародавній історії
Рекрутинг – від франц. «recruter» – вербувати, винаймати. Раніше людей, що ставали до військової служби, називали рекрутами. Імператори створювали армії, підшукуючи нових перспективних рекрутів за допомогою вже досвідчених воїнів – так званих рекрутерів. Саме вони забезпечували призов та відбір персоналу.
Рекрутинг у Стародавньому Римі (з к/ф «Гладіатор»)
Історія пам’ятає випадок, коли Юлій Цезар підписав наказ про виплату значної грошової винагороди кожному солдату, який приведе в армію ще одного рекрута.
В Стародавній Греції, через постійні конфлікти, полководці були вимушені в пошуках поповнення відправляти рекрутерів у віддалені бідні поселення. Ті, в свою чергу, найбільш прийнятним рекрутам обіцяли високий гонорар.
Ну а вже після Другої світової війни в рекрутингу з’явився новий напрямок – хедхантінг. Великі американські компанії з пошуку персоналу почали використовувати переманювання-полювання. Вони видивлялися у конкурентів своїх замовників найкращих спеціалістів та робили їм більш вигідні пропозиції…
Рекрутер сьогодні – хто він?
Сьогодні зміст роботи рекрутера суттєво не змінився, але тепер кличуть вони не тільки в армію, але і до офісів, кабінетів та на виробництво.
Рекрутинг – це робота з відбору та підбору персоналу, а рекрутер – це людина, що відповідає за пошук потрібних спеціалістів.
Шукаючи роботу та обираючи для себе компанію, кандидат завжди спочатку знайомиться з представником відділу рекрутингу. Саме менеджер з рекрутингу “відбраковує” чи, навпаки, дає зелене світло – в залежності від певних параметрів пошуку та якостей здобувача.
Чому рекрутер – це не HR
Рекрутерів часто плутають з HR-менеджерами. Це пояснюється тим, що рекрутинг спочатку був частиною роботи HR. Але з часом подбір персоналу до організації став окремим напрямком, незалежною професією. Так, в деяких компаніях “эйчар” може виконувати обов’язки спеціаліста з рекрутингу в том числі, але ж насамперед в фокусі їх роботи – адаптація, навчання та підвищення мотивації співробітників.
Які обов’язки виконує рекрутер?
- Розробка стратегії: базуючись на завданнях від керівництва чи замовника, менеджер з підбору персоналу розробляє план пошуку та портрет ідеального кандидата.
- Створення карти пошуку: моніторинг джерел, підготовка пропозиції та розміщення інформації про вакансію.
- Аналіз резюме та визначення кола кандидатів.
- Первинна телефонна співбесіда.
- Головне інтерв’ю – співбесіда зі здобувачами, оцінка професійних та персональних якостей, тестування.
- Узгодження кандидатур с замовником чи керівником, вибір пріоритетних та другорядних.
- Узгодження умов. Рекрутер готує офер (пропозицію про роботу) для кандидата, якого згодні прийняти на роботу. Якщо досягнути консенсусу не вдається, спеціаліст з найму персоналу переходить до другорядних кандидатів.
Таким чином, рекрутер безпосередньо сконцентрований на тому, щоб підібрати спеціаліста, узгодити його кандидатуру з роботодавцем і домовитися з ним про прийнятні умови.
В чому цінність рекрутеру для бізнесу?
Чим вище кваліфікація співробітників, тим більше шанси на успіх всього бізнесу. І роль рекрутера полягає в тому, щоб знайти саме тих людей, які:
- професіонали в своїй справі;
- відрізняються комунікабельністю та стресостійкістю;
- здатні органічно влитися в колектив і працювати в команді,
- зацікавлені працювати саме в цій компанії;
- готові прийняти умови, що пропонує компанія.
Якщо агент з підбору кадрів здатен знайти таку людину, його цінність для компанії величезна. Тому він може отримувати дуже високу зарплатню та різноманітні бонуси за вдалі найми.
В чому переваги роботи рекрутера?
Бізнес міцно тримається за тих, хто знаходить найбільш ефективних співробітників. Компанії готові боротися за таких рекрутерів. В той же час на ринку зростає і конкуренція, оскільки ця робота має цілий ряд переваг, наприклад:
- висока зарплатня. Якщо рекрутер – профі, він може розраховувати на привабливі умови. За даними Work.ua, в Києві в середньому він може заробляти близько 17500 грн на місяць;
- робота з людьми. Якщо вам подобається спілкуватися і ви вмієте домовлятися з незнайомими людьми всього за 2-3 контакти, ця робота – для вас;
- можливість працювати віддалено. Не завжди компанії утримують відділ з підбору персоналу. Частіше рекрутерів набирають на віддаленій основі – ідеальний варіант для тих, кому не хочеться проводити весь день в офісі;
- можливість працювати на декількох замовників одночасно. Більшість рекрутерів шукають співробітників одразу для декількох компаній, заробляючи значно більше, ніж на обслуговуванні однієї;
- можливість стати обличчям компанії. Менеджер з найму формує перше враження у кандидата про неї, фактично є амбасадором бренда, і це важливо.
Ну і не менш важливо – почути “дякую” від керівника чи замовника, що отримав дійсно цінного співробітника. Або від здобувача, який, дякуючи вашій рекомендації, отримав цікаву роботу. Можливо, він зробить кар’єру, обійме керівну посаду, і все це завдяки тому, що одного разу ви вибрали його резюме і включили у звіт.
Які якості потрібні рекрутеру?
Щоб зробити кар’єру рекрутера, потрібно мати специфічні якості та навички, такі як:
- пунктуальність та працездатність. Для рекрутера дедлайни – звичне явище, тому потрібно бути готовим до того, що значну кількість роботи доведеться виконувати у стислі строки;
- стресостійкість. Адже в роботі присутні серйозні психологічні навантаження. Замовнику завжди потрібно ввести до штату спеціаліста якнайшвидше, а здобувачі не завжди готові поміняти роботу вже завтра. Окрім того, не завжди вдається швидко знайти оптимальні кандидатури, іноді пошук триває місяці;
- здатність до навчання. Рекрутеру постійно потрібно навчатися та розвиватися. Можливо, навіть створювати авторські засоби професійного підбору персоналу;
- комунікабельність. Необхідно постійно спілкуватися із замовником, здобувачами, із власною командою;
- навички переконування. Рекрутер має переконати замовника, що конкретна кандидатура максимально підходить, а здобувача – що компанія та умови відмінні;
- вміння аналізувати. Для ефективного відбору персоналу рекрутер повинен постійно проводити моніторинг ресурсів і аналіз здобувачів, співвідношеня їх професійних та особових якостей з вимогами роботодавця тощо.
- Найважливіше для рекрутера – нестандартне і нешаблонне мислення. Якщо це має місце, він стане успішним в своїй галузі.
Яка освіта має бути у рекрутера?
Найчастіше рекрутерами стають люди, що мають вищу освіту з:
- психології;
- управління персоналом;
- менеджменту;
- журналістики;
- реклами та PR.
Також існують спеціалізовані курси, які можна пройти та отримати відповідний сертифікат. Багато компаній вважають наявність такого сертифіката плюсом.
5 звичок успішного рекрутера
Пропонуємо прості правила, які зроблять роботу рекрутера легшою та ефективнішою.
- Індивідуальний підхід до кожного кандидата. Використання шаблону в спілкуванні з кандидатом не принесе результатів – потрібно розробити власний стиль та знаходити індивідуальний підхід до кожної людини.
- Чіткий план робочого дня. Навіть маючи відмінну пам’ять, неможливо втримати в голові всі завдання. Краще заздалегідь планувати свій день – вести органайзер с задачами та дедлайнами.
- Автоматизація рутини. Робота менеджера з підбору персоналу передбачає багато рутинної роботи. Необов’язково виконувати її вручну. Використовуйте автоматизацію таких задач за допомогою спеціального софта. В цьому вам допоможе CleverStaff. Використання нашої платформи дозволяє рекрутерам зекономити від 10 тижнів робочого часу на рік.
- Моніторинг результатів. Результати необхідно відстежувати кожного дня, це краща можливість для їх поліпшення. За допомогою аналітичних інструментів вам буде простіше зрозуміти, яка стратегія відбору та підбору кадрів ефективна, а яка – ні.
- Погляд у майбутнє. Важливо думати не тільки про поточні вакансії, але й про майбутні потреби. Ви зможете створити базу перспективних кандидатів, що стануть потрібні замовникам вже найближчими місяцями.
В современном рекрутинге важно не бояться экспериментов. Хороший специалист ищет новые возможности для поиска кандидатов, разрабатывает собственные, нестандартные решения и легко коммуницирует с людьми. Если это все откликается – работа рекрутером может стать вашим призванием.
Раптом ви вперше на нашому блозі. CleverStaff – це інноваційна українська система для підбору персоналу, яка оптимізує ключові процеси рекрутингу та підвищує ефективність фахівців за наймом. Сьогодні софтом користуються більш ніж в 30 країнах: Україна, Великобританія, США, Швейцарія, Таїланд та інші. Система вже допомогла професійним рекрутерам знайти більше 4 мільйонів кандидатів. Дізнайтеся про всі можливості CleverStaff і прокачати свій рекрутинг. Подробиці тут.