ШІ в роботі рекрутера: як технології змінюють підходи до найму
Штучний інтелект (ШІ) став невід’ємною частиною багатьох індустрій, і рекрутинг не є винятком. ШІ допомагає оптимізувати рутинні процеси, робити точні прогнози та підвищувати продуктивність роботи рекрутерів. Як саме – розповідає Катерина Роюк, засновниця професійної спільноти рекрутерів Talented Dog.
Спираючись на опитування в професійній спільноті рекрутерів Talented Dog, кожен 3-й рекрутер в Україні зараз користується Chat GPT, щоб спростити свою роботу.
Рекрутери використовують ШІ насамперед для автоматизації наступних задач, серед яких:
- формування опису вакансій на основі вимог
- пошук по базах даних
- відправлення листів
- пошук інформації про інструменти, процеси, методи
- підказки для пошуку: стратегій, пошукових запитів, нестандартних методів
- створення шаблонів листів для комунікацій з кандидатами
- скринінг і відбір кандидатів при великій кількості відгуків
Асистенти з ШІ
Водночас просунуті рекрутери користуються іншими системами та сервісами з ШІ-функціями.
Дехто використовує аналоги Chat GPT, які мають більш розширені функції, або просто імпонують рекрутеру за форматом результату роботи. Дехто пробує створювати власних асистентів і писати різні промпти для більш якісних відповідей.
Також рекрутери активно використовують ШІ, що належать до креативної індустрії. Їх застосовують, наприклад, для створення відео вакансій, цифрових аватарів та генерації креативних фото для публікацій вакансій в соціальних мережах.
Також рекрутери радіють ATS, які мають вбудованого ШІ-помічника. Такі асистенти допомагають фільтрувати резюме в базі за вимогами, роблять автопідбір релевантних кандидатів на вакансію.
Крім ATS, рекрутерами вивчаються і тестуються різні сервіси, що мають вбудований штучний інтелект з інших галузей. Наприклад, рекрутери вже давно запозичили зі сфери ІТ продажів декілька сервісів, які повністю автоматизують сорсинговий процес.
Суть цих сервісів полягає в тому, що на основі вимог та вибудованому алгоритму сервіс автоматично шукає та додає кандидатів на платформі LinkedIn, а потім відправляє кандидатам заздалегідь запланований ланцюжок листів. І лише після отримання потрібної відповіді в гру вступає реальний рекрутер.
До того ж активно створюються і тестуються сервіси з ШІ, що аналізують міміку, невербаліку, голос, відповіді кандидата на співбесідах і роблять оцінку відповідності кандидатів. Але поки що такі сервіси створюються переважно для внутрішніх потреб окремих компаній і не використовуються на загал серед інших рекрутерів.
Про що говорять цифри
Ще одне дослідження в спільноті рекрутерів Talented Dog також демонструє, що рекрутерам досить складно передати ШІ повністю якусь частину задач й відчути значні результати.
Тільки 23% опитаних повністю автоматизували не одну задачу за допомогою ШІ та бачать покращення метрик. Ще 32% просто використовують ШІ-помічників для окремих завдань та відчувають маленький прогрес у покращенні своєї продуктивності.
19% – лише тестують ШІ для рекрутингу й мають незначні результати. 26% рекрутерів взагалі не використовують ШІ, але цікавляться, з чого ж почати. Разом з цим 100% рекрутерів вбачають необхідність впровадження ШІ у свої процеси.
За цими спостереженнями можна зробити висновок, що рекрутери вже прийняли штучний інтелект як частину своєї роботи й must have навичку. Але ще не використовують всі його можливості й мають труднощі з його запровадженням як реального інструменту для автоматизації своєї роботи або повної заміни деяких функцій рекрутера. І поки що точно не припускають, що ШІ глобально змінить ринок праці.
Замість підсумків
Ми прогнозуємо, що з таким швидким розвитком ШІ індустрії основні функції рекрутера (і не тільки цієї професії) повністю трансформуються. А ринок праці в його сьогоднішньому розумінні значно зміниться. Нагадаємо, що штучний інтелект вже створив нові професії, яких раніше навіть не існувало. Наприклад, Machine Learning, Deep Learning, Prompt інженери, data science спеціалісти. Тож попереду нас чекають цікаві та суттєві зміни в розумінні задач і змісту роботи.
Для того, щоб не відставати від загального руху і залишатися на хвилі трендів, рекрутерам необхідно постійно використовувати, покращувати та розвивати свої відносини з ШІ.
З цього приводу маємо кілька практичних порад:
- Розкладайте «на атоми» свої процеси та шукайте нові інструменти та рішення, а саме – що із цього можна віддати ШІ і який сервіс це зробить найкраще. Для цього потрібно мати постійний доступ до інформації про нові інструменти.
- Навчайтеся, досліджуйте, вивчайте оточення і досвід інших. Приєднуйтесь до спільнот, щоб обмінюватися досвідом і ставити питання більш досвідченим в цьому плані колегам.
- Тестуйте і випробовуйте, помиляйтеся, але не зупиняйтеся! І ви неодмінно знайдете те, що вас значно розвантажить.