Покоління Alpha: хто вони і чого очікувати від майбутніх співробітників
Ми так багато говорили про зумерів: розбирали їх звички, стиль роботи, запити. Але ще якихось 5-6 років – і покоління Alpha почне заповнювати робочі місця, а вже звичні рекрутерам зумери вже не будуть здаватися такими технологічними. Хто такі — ці Alpha, в чому їх особливості і як вони можуть вплинути на ринок праці в майбутньому?
Хто такі Аlpha?
Alpha — це ті, хто народились з 2010 по 2024 роки. До 2025 року їх чисельність досягне двох мільярдів. І хоч їх старша частина тільки починає підлітковий вік, ігнорувати їх вже не можна. Як майбутні співробітники, вони будуть задавати інший вектор для ринку праці. Тому готуватись до роботи з ними треба вже зараз.
Технології як частина життя
Alpha — перше покоління, яке повністю народжене в цифрову епоху. Для них технології -– це не інструмент, а середовище проживання. Моментальний доступ до інформації, безшовні процеси і автоматизація -– їх базові очікування.
Що це означає для роботодавців? Доведеться переглядати підходи до процесів найму і роботи. Від цифрових співбесід до регулярних апдейтів по заявках -– Alpha очікують, що все буде зручно, прозоро і швидко. Керівникам варто думати, як впроважувати сучасні технології, щоб стати цікавими для цього покоління.
Робота віддалено — це стандарт
Пандемія показала Alpha, що робота може бути гнучкою і віддаленою. Побачивши, як їх батьки працювали з дому в цей період, вони засвоїли, що офіс — це далеко не завжди обов’язкова умова для продуктивності. Зумери вже скаржаться на офіси, і Alpha не стануть винятком. Для них віртуальна комунікація і робота з дому будуть не перевагою, а базовою вимогою. Гнучкість в графіку і зручність стануть ключовими факторами для залучення цього покоління.
Відмінні риси
Не зважаючи на схожість з зумерами, Alpha-діти дивляться на світ інакше. Що ж відрізняє це покоління?
Мультикультурність. З дитинства покоління Alpha звикає до взаємодії з різними культурами через цифрові канали. Це сприяє толерантності та підвищує відкритість до культурного обміну. Сучасні діти не залежать від більшості стереотипів і приймають себе та інших такими, які вони є, не дивлячись на національність, віросповідання чи гендер.
Соціальна свідомість. Покоління Alpha виховується в період, коли екологічні та соціальні проблеми є частими темами для дискусій. Тому діти вже зараз знають багато про соціальні права і навколишнє середовище, не бояться висловлювати свою думку з цих питань.
Багатозадачність і адаптивність. Постійна взаємодія з різними цифровими платформами, перемикання між додатками та вкладками розвиває здатність до багатозадачності. Поколінню Alpha притаманна висока адаптивність, вони швидко підлаштовуються під різні ситуації та вміють бути гнучкими.
Труднощі з концентрацією уваги. Через велику кількість інформації й візуального контенту у Alpha формується «кліпове» мислення. Це означає, що діти звикають сприймати інформацію шматками, не можуть зосередитись і довго тримати увагу на чомусь одному. Їм потрібний інший підхід. Наприклад, гейміфікація навчання. Технології додаткової реальності і додавання ігрових елементів допомагають Alpha не втрачати інтересу до навчання.
Емоційна вразливість. Постійне перебування в соцмережі може спричинити проблеми з самооцінкою. Особливо при спостереженні за життям блогерів, які транслюють ідеалізоване життя. Alpha більш сприйнятливі до того, що бачать в інтернеті. Їм властиво намагатися перенести чужий досвід на своє життя, навіть якщо йдеться про людей, вдвічі старших за них. Вони переймають цінності, уявлення про умови життя, кар’єрні успіхи тощо. Можливо, справа у віці, й з часом ця наївність зникне.
Кар’єра для Alpha
Alpha будуть інакше дивитись на кар’єру. Вони не будуть прагнути до лінійного зростання і довгострокових обов’язків. Часта зміна професій, міст і форматів роботи стане для них нормою. Це покоління буде обирати роботу під свої потреби в конкретний момент часу. Роботодавцям доведеться адаптуватись до їх запитів, пропонуючи індивідуальні підходи і виявляючи гнучкість.
Соціальні мережі і доступ до інновацій формують в Alpha сильний підприємницький дух. Замість просування кар’єрними сходами багато з них захочуть запускати стартапи. Щоб зацікавити це покоління, компанії повинні створювати умови для креативності і підприємництва.
Як ми вже зазначили, Alpha виросли в мультикультурному середовищі. Вони сприймають різноманітність як данину і очікують того ж від компаній. Інклюзивна корпоративна культура, повага до різних поглядів і прозорість в процесах -– обов’язкові вимоги для роботи з цим поколінням. Бізнесу доведеться бути відповідним.
Чого чекати від дорослих Alpha
Дослідники припускають, що нинішні «скрінейджери» (так іноді називають дітей Alpha, від слова screen, «екран») стануть найосвіченішим поколінням, і в цьому їм допоможе самонавчання
Прогнозується, що в дорослому віці Alpha будуть часто змінювати роботу і сферу діяльності. Тому їм буде необхідно швидко опанувати «харди». Звичайно, наразі складно відповісти на питання, ким вони хочуть стати. І справа не тільки у віці, але і в тому, що світ надто швидко змінюється, а багато професій зникають. Багато Alpha можуть піти в підприємництво, щоб створювати свій власний світ, який відповідає їх цінностям.
Отже, покоління Alpha ще не прийшло на ринок праці, але вже формує нові запити і очікування. Це покоління буде змінювати правила гри. І хоч зумери поки на першому плані, Alpha скоро підхоплять естафету. Ну що ж, подивимось 🙂